Květen 2016

Tolkienovy ilustrace

22. května 2016 v 13:14 | Jíťa |  Obrazárna
Tolkien o sobě prý tvrdil, že nemá vůbec žádný talent na kreslení nebo malování, ale přesto vytvořil mnoho ilustrací nejen k Hobitovi, ale i k Pánu Prstenů, některé i k Silmarillionu (a k dalším příběhům, např. k pohádkám).
Většina obrázků vznikala postupně během samotného psaní příběhů - Tolkien si tak pomáhal dotvářet středozemský svět. Kreslil si, kdykoli a kdekoli ho něco napadlo, někdy třeba i na kus použitého papíru. Všechny kresbičky si pečlivě schovával.
Pěkné povídání o Tolkienově výtvarné tvorbě najdete ZDE :)
A taktéž o Tolkienových obrázcích vyšla knížka: JRRT: Artist and Illustrator

Lothlorien:

Píseň o Durinovi - ČJ, AJ + Tolkienova recitace

17. května 2016 v 12:41 | Jíťa |  Poezie a Próza
Svět mladý byl, hory zelené,
světlo měsíce čerstvě zrozené,
potok i kámen bez jmen byl,
a tu se Durin probudil.

Horám a dolům jména dal,
z pramenů vodu ochutnal;
a v Zrcadlovém jezeře
spatřil sám sebe v nádheře
s hvězdnou korunou zářivou
vlastnímu stínu nad hlavou.

Svět krásný byl,
hory pyšně stály za Starých časů,
nežli padli král Nargothrondu, Gondolinu,
když marně vzdorovali stínu,
a dávno jsou již za mořem.
Krásný byl svět v Durinův den.

Pár LOTR vtípků :)

12. května 2016 v 19:48 | Jíťa |  Zajímavosti
Drazí přátelé,
po nějaké době jsem usoudila, že se mi ve sbírce našel dostatečný počet nových veselých LOTR obrázků - račte se pokochat, zasmát, pobavit a na chvíli si třeba odpočinout od zkouškového (či nějakých jiných veselostí :D).
Vaše Jíťa :)
Moje Tolkienistická sbírka

3. května 2016 v 13:29 | Jíťa |  Zajímavosti
Milí Ringers,
jak určitě víte, před asi týdnem jsem vyhlásila akci s názvem "Ukažte svou LOTR sbírku", ve kterém jsem mimo jiné avizovala, že vám tu na blogu představím v jednom extra článku celou svou kupičku miláššššků - čili všeho toho, co jsem za 11 let s LOTR "nahrabala" a co si žárlivě střežm - stejně jako draci stráží svůj poklad.
Takže, račte vsoupit do mého pokojíku a prohlídnout si, co se v něm všecko dá objevit :)

Začneme knížkami. Vlastním Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále, dále pak Hobita (česky a anglicky), a Silmarillion (ten na fotce není, neb ho mám v Brně).
Z knih, co se Tolkiena nějak dotýkají, tu mám knížky: Pán Prstenů a Filozofie, Skutečná Středozem a Frodova cesta.
Dále tu pak jsou publikace věnující se filmovému zpracování: 3 filmoví průvodci (každý zvlášť pro jeden film), souhrnný filmový průvodce, a má milovaná knížka od Seana Astina Tam a zase zpátky (ta se mi nějak z fotky ztratila).
Co mě na všech těchto úlovcích těší je, že mě dohromady vlastně ani moc nestály. Spoustu z nich jsem dostala k narozkám/Vánocům/za výzo (aneb rodina zjistila, že nemusí vymýšlet nic složitýho na dárky :D), jiné byly ve slevě, či ve výprodeji při likvidaci knihkupectví... no a asi jen 3 jsem pořizovala za původní cenu (a ještě ne najednou). :)
Co se obálek týče, nejvíc se mi líbí minimalistický styl použitý na Společenstvo Prstenu (a stejně tak mám provedený i Silmarillion). :)