Březen 2016

Elfí prsteny moci

29. března 2016 v 11:36 | Jíťa |  Zajímavosti
"Po těchto elfských prstenech právě Sauron nejvíc bažil, protože ti, kdo je přechovávali, mohli bránit rozkladu, jejž působí čas, a oddalovat únavu světem.
Ale Sauron je nemohl vypátrat, neboť byly dány do rukou Moudrých, kteří je ukryli a už je nikdy otevřeně nepoužili, dokud Sauron držel Vládnoucí Prsten.
Proto zůstaly Tři nepošpiněné, jelikož je vyrobil Celebrimbor sám a Sauronova ruka se jich nikdy nedotkla. Ale i ony byly podřízeny Jednomu."Tři prsteny nebyly podle Elronda válečnými zbraněmi, nýbrž pomocníky v hojení a obnově, proto také Roklinka a Lothlórien, kde dva z nich sídlily, byly živými místy plnými klidu, radosti a uzdravení a zub času se jich dotýkal jen minimálně.
Bylo předpovězeno, že s pádem Jednoho Prstenu moc Tří elfských prstenů zmizí, všechno, co udržovaly, uvadne, elfové odejdou za moře a nastane věk vlády druhorozených, totiž lidí.Tolkien Reading Day 2016

25. března 2016 v 0:05 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
Drazí hobitofilové, elfofilové, entofilové, skřetofilové, zkrátka: milí Ringers,
po asi půl roce od Dnu všeho hobitsvta (22.9.) nastává opět chvíle oslav! Tentokrát však ne pouze hobitů, nýbrž celého středozemského světa a hlavně díla J. R. R. Tolkiena - Tolkien Reading Day :-)

Zároveň byl 25.3. dnem, kdy byl zničen Jeden Prsten, svržen Sauron. Slaven je už od roku 2003, prsty v celé téhle záležitosti má Tolkien Society.

Tématem letošního TRD je "life, death and immortality". Jen tak pro zajímavost: minulé téma bylo "přátelství v Tolkienově práci". Je jen na vás, zda se necháte při výběru četby v tento sváteční den ovlivnit tématem, nebo ne :)
A co že se v takový den dělá? Především se čte a předčítá cokoli, co je od Tolkiena a co máte rádi - ať už celé knížky, nebo jen úryvky, citáty, básně... A taky se hoduje na vybraných lahůdkách dle vlastní preference :D

Zároveň vám chci také připomenout možnost podělit se s ostatními o svoje tipy, nápady, fotky apod., které se váží právě k tomu vašemu TRD - ať už minulému či současnému. Více se dozvíte TADY.

Nu takže: veselý TRD, Ringers! :)
Vaše Jíťa

TRD 2016 - vzájemná inspirace

14. března 2016 v 11:18 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
Milí Ringers,
za ani ne 11 dní (25. 3. 2016) nastane opět po roce Tolkien Reading Day, den oslav Tolkienova díla, oslav zničení Prstenu a také první den nového gondorského roku.

Pojďte se navzájem podělit o inspiraci! Na email jitt@vivaldi.net mi až do konce března (31.3.2016 23:59) směle posílejte vaše tipy na strávení tohoto dne, fotky z TRD současného či minulého, návrhy na to, co při čtení zakousnout a podobně :)

Vaše příspěvky se taktéž mohou vztahovat k tématu letošního TRD, kterým je:
"life, death and immortality"


Všechny došlé příspěvky budou poté (v průběhu dubna) zveřejněny na EiP - napište mi tedy prosím i vaši přezdívku a pokud máte, tak i adresu vašeho webu/blogu.


Nejedná se o soutěž, ale pokus o sdílení nápadů a jakési virtuální výměně znalostí a inspirace mezi bytostmi Ardy - nečekejte proto prosím hmotné ceny, nýbrž nehynoucí slávu a věčné díky ostatních ;)


POZOR! Abych se nezbláznila v přehršli materiálu, bude mít tato akce malé omezení: akceptuju maximálně 2 fotky, cca 10 řádků textu ve Wordu písmem 10 v případě vyprávění, cca 5 krátkých tipů, u případných receptů prosím o stručný a jasný popis :)

Těším se na vaše příspěvky! :)
Vaše Jíťa


Diamanta: 8

11. března 2016 v 13:22 | Jíťa |  Povídka: Diamanta
S Diamantou jsme se rozloučili v Minas Tirith ráno před Bitvou u Černé brány, do které
ovšem Pipina nedoprovázela.
Co bude dál? Shledají se ti dva?
-----------------------------------------

Sluníčko vesele svítilo na obloze a prozařovalo poklidný zářijový den. Kraj se těšil z velké úrody a kdo zrovna nesklízel či nekonzumoval, ten odpočíval a užíval si poslední teplé dny před zimou.
Pipin seděl na malém kopečku a díval se před sebe do dálky, oči nepřítomné. Vždy, když se přiblížil den Frodova odjezdu do Zemí Neumírajících, padl na něj zvláštní smutek a hlavou mu běžely vzpomínky na prožitá dobrodružství. Teď už to byly čtyři dlouhé roky, co Frodo své společníky opustil - a ti se vždy v ten den scházeli ve Dně Pytle a pozdě do noci si vyprávěli a vzpomínali. Tak tomu bude i dnes.

Pipin si vybavil svůj poslední rozhovor s Frodem. "Neboj se, Pipine, shledáte se. Jablka na stromě taky neuzrají za den - a z Gondoru je to pořádný kus cesty."
Frodo mu tehdá přidal na víře, že nebude dlouho trvat, a zase Diamantu uvidí. Jenže roky plynuly, vyplněné prací a zábavou, a vysněné setkání se zdálo být na hony vzdálené.
"Proč jsi neodešla s námi?" ptal se Pipin už snad posté, i když odpověď znal.
"Chci tu zůstat, Pipine. Ještě pro tohle město můžu hodně vykonat. Nechci Minas Tirith opustit - ne teď, když se časy mění a všechno je a ještě bude jinačí. A navíc… co když nemám kam jinam jít? Co když sever vypadá jinak, než jak si ho pamatuješ?"
Netušil, s jakou bolestí v srdci mu dává sbohem. A udivilo ho, jak velkou měla pravdu, jakmile spatřil, co s Krajem provedl Saruman. Ale jak později zjistil, Diamanta měla kam jít. Její příbuzní opravdu doputovali do Eriadoru a usadili se na okraji Bralska, v Dlouhých Stráních. Poslali ji nespočet dopisů, ale za války bylo na cestách nebezpečno a tak zřejmě žádný do Minas Tirith nedošel. Pipin se nevzdával a pravidelně Diamantě psal, i přesto, že nikdy nedostal odpověď.
A pak ho do nosu praštil nápad. Jednoduchý a prostý.

"Pojedu do Gondoru."


Taylor Davis - LOTR skladby

1. března 2016 v 11:16 | Jíťa |  Hudba
Při brouzdání po YouTube na mě jednoho dne vyskočila zajímavá videa jedné mladé houslistky - Taylor Davis. Asi by mě jen tak neupoutala, nebýt toho prvního snímku, co na mě vyskočil, a týkal se zrovna zpracování tématu hudby z Pána Prstenů.
Nuž, drazí čtenáři, račte se zaposlouchat a posoudit sami, jak se vám líbí způsob, jakým se TD skladeb z LOTR a Hobita zhostila. Mně osobně znějí její verze hezky; narozdíl od Lindsey Stirling (od které znám LOTR skladbu jen jednu) sice nemá ohromující videa s velkorysou výpravou, ale hudba TD je víc hravá, taková kudrlinkovatější, sem tam přidá pár zajímavých tónů navíc... Mile mě tohle děvče překvapilo :)

Concerning hobbits: