Listopad 2015

Arwen

28. listopadu 2015 v 0:03 | Jíťa |  Postavy
Přemýšlela jsem o tom, jakou další postavu bych vám mohla představit. Napadlo mě, jak málo vlastně víme o Arwen - kromě toho, odkud pocházela a že si vzala Aragrona. A tak jsem zapojila své vyhledávací schopnosti, prohledala knížky (lepší informace než od samotného Tolkiena nejsou :D) a pár stránek na internetu a dala dohromady snad vyhovující přiblížení této elfské postavy, která je - byť stojící poněkud v pozadí celého příběhu - velmi zajímavá :)

Arwen Undómiel, tedy Arwen Večernice je dcerou Elronda Půlelfa, pána Roklinky na západní straně Mlžných hor, a Celebrían, která byla dcerou Galadriel a Celeborna z Lothlorienu. Díky tomu je taktéž prapotomkem Berena a Lúthien, Eärendila, Tuora a Idril. Jejími staršími bratry jsou Elladan a Elrohir. Narodila se v roce 241 Třetího Věku.

Rodokmen převzat z této stránky.


Arwen žila dlouhý čas v Lothlórienu, u příbuzných její matky Celebrían. Když se vrátila za Elrondem do Roklinky, setkala se tam s mladým Aragornem, kterého vzal Elrond spolu s jeho matkou Gilraen do svého domu poté, co Aragornův otec Arathorn zemřel:
"A hle, zde kráčela Lúthien před jeho očima Roklinkou, oděna ve stříromodrm plášti, líbezná jako soumrak v Elfii, temné vlasy jí vlály poryvem větru a šelo měla obepnuto drahokamy jako hvězdami."
(JRRT, Návrat krále, dodatky, Příběh Aragorna a Arwen)

Hudebně-filmový Gulášek

20. listopadu 2015 v 0:01 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
Ahoj Ringers!
Tento informační článek přináší potěchu pro vaše uši. :) Nebudeme se tu zdržovat dlouhými úvodními proslovy a přistoupíme hned k novinkám :)

1) Dnes (tedy 20.11.2015) vydává po sedmi letech Enya svoje nové sólové album Dark Sky Island. Myslím, že čekání se vyplatilo, protože skladby, které doposud uveřejnila na YouTube, jsou skvělé! Hodně opěvovaná je hlavně první zveřejněná - Echoes in the rain (která tu je v přehrání nahoře v menu), ale poté, co vyšlo video s ukázkami všech skladeb, jsem se nemohla dočkat, až uslyším The Humming. Nu, však si poslechněte sami :)

The Humming:

Přehled všech skladeb:

Even in the Shadows:


So I could find my way:

Enyu a její nové písničky můžete sledovat třeba na YouTube ZDE, případně třeba na Spotify. :)
Pěkná článek o Enyi vyšel na mém oblíbeném britském Independentu: TADY a taky na The Guardian.


2) Na facebooku kolem mě proběhla zajímavá informace: 18.6.2016 bude v O2 aréně v Praze promítáno Společenstvo prstenu spolu s živou soundtrackovou kulisou v podobě symfonického orchestru! Rezervace probíhají od 18.11.2015. Více info ZDE.


Diamanta: 3

10. listopadu 2015 v 8:07 | Jíťa |  Povídka: Diamanta
V minulé kapitole jsme se dozvěděli, jak se mladá hobitka vyskytla v Minas Tirith. V té dnešní se podíváme na to, jak se jí dařilo na počátku bitvy o gondorské hlavní město.

Dny ubíhaly a temněly a nálada v Minas Tirith byla čím dál víc napjatější a nervózní. Každý se snažil přiložit ruku k dílu při opevňování, vyzbrojování, či zásobování. Obloha na východě byla však zlověstně tmavá a lidem pohled na ni pramálo přidával na odhodlání a odvaze.

Pipin si už zvykl na svůj nový denní řád a povinnosti. Vlastně stačilo být Denethorovi k službám, když to vyžadoval, a zmizet mu z očí, když chtěl být o samotě. Vyřizoval pro něj různé pochůzky, vyprávěl mu o Kraji, když o to stál (hlavně během jídla) a nebo jednoduše stál tiše na stráži vedle jeho křesla a přemýšlel, co se asi stalo s jeho přáteli. Pokud zrovna nebyl zaměstnán povinností stráže, sedával rád na jednom skalním výběžku u posledního kruhu města a těšil se ze společnosti nečekané spřízněné duše - Diamanty (samosebou že tehdy, když službu neměla ani ona). Obvykle si vzali z kuchyně pár dobrot - jablka, hrozny, kousek chleba a sýra - a dlouze si povídali o svých domovech, rodinách a dobrodružstvích.
Zjistili, že ač každý vyrůstali někde úplně jinde, hobití rysy a povaha se u nich navzájem moc nelišily. Oba si rádi hověli na sluníčku (které ale poslední dobou bylo k vidění velmi vzácně), vychutnávali dobré jídlo a pivo (mnohokrát si dělali chutě při vzpomínání na domácí mňamky) a líbily se jim večery u krbu, když se vyprávěly příběhy.

Pipin Diamantě líčil útrapy, dobrodružství a zajímavosti, které na své cestě potkal, a ona tiše a pozorně poslouchala - vlastně jeho slova hltala. Nejraději měla vyprávění o elfech, Roklince a Lothlorienu, a pak také o Kraji; Pipinovi neušlo, jak se pokaždé její zelenozlaté oči maličko zasní.
"Chtěla by vidět Kraj doopravdy a ne o něm jen slyšet. Zjistit, jestli ho její rodina našla. Chce domů, ale cítí závazek vůči Gondoru..." pomyslel si Pipin. Měl pravdu. Ačkoli se Diamanta trápila při pomyšleni na všechny své příbuzné putující divočinou, zůstávala přesvědčená, že její místo je v Minas Tirith v řadách stráže - chtěla bránit zemi, kde se narodila a vyrostla, a díky jejíž moci se kopce jejího domova už dávno nehemžily ohavnými skřety.