Říjen 2015

Na cestě - FOTR úryvek

28. října 2015 v 4:08 | Jíťa |  Poezie a Próza
Přišlo ráno, bledé a mrazivé. Frodo se vzbudil první a zjistil, že se mu jakýsi kořen zavrtává do zad a že má ztuhlou šíji. ,,Procházet se pro potěšení! Proč jsem radši nejel?" pomyslil si jako obvykle na začátku výpravy. ,,A to jsem prodal všechny péřové přikrývky Pytlíkovům ze Sáčkova! Ty kořeny by jim prospěly víc." Protáhl se. ,,Vstávejte, hobiti!" křikl. ,,Je krásné ráno."
,,Co je na něm krásného?" zachraptěl Pipin, mžouraje jedním okem přes okraj přikrývky. ,,Same! Udělej snídani na půl desátou! Máš ohřátou vodu do vany?"
Sam vyskočil a vypadal dost namrzle. ,,Ne, pane, nemám, pane!" řekl.
Frodo stáhl z Pipina pokrývky, překulil ho a pak odešel an kraj lesa. Daleko na východě slunce rudě vstávalo z mlh, které těžce ležely nad světem. Podzimní stromy lehce dotčené zlatem a červení vypadaly, jako když bez kořenů plují v přízračném moři. Kousek vlevo cesta strmě klesala a mizela v hloubce.Diamanta: 2

18. října 2015 v 0:24 | Jíťa |  Povídka: Diamanta
V první kapitole Diamantina příběhu jsme se podívali na to, jak Pipin přijel do Minas Tirith a seznámil se s - pro něj zcela načekaným - novým kamarádem. Teda, spíš kamarádkou. Ale kdy, proč a jak se Diamanta vlastně objevila v hlavním městě Gondoru?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

A tak se spolu vydali městem vzhůru. Diamanta Pipinovi vysvětlovala, co kde najde, a nakonec ho zavedla na malou vyvýšeninku nad hlavním nádvořím. Tam se usadili a povídali si.

"Takže… ty jsi přišel ze Severu?"
"Ano, se čtyřmi kamarády jsme se vydali na cestu…"
"Ale proč až tak daleko na jih? A kde jsou tví přátelé?"
"To je dlouhá historka, Diamanto, a vlastně ne moc veselá. I když ze začátku vesele vypadala."
Diamanta se usmála: "Máme kupu času a já hořím zvědavostí! Vyprávěj mi, prosím..."

A tak Pipin vykládal, co všechno zažil od chvíle, kdy opustil Kraj, až do jeho příjezdu do Gondoru, a Diamanta pozorně poslouchala. Pak nadhodil: "No a co ty? Jak se to stane, že se mladá hobitka dostane ke gondorské stráži? A kde se tak daleko na jihu vzali tví lidé?"

Fotky ze Středozemě: Dno Pytle

8. října 2015 v 5:04 | Jíťa |  Fotky ze Středozemě
Milí přátelé,
vítejte na exkurzi do hobitího příbytku! Dnes vás ovšem nebudu provázet já, nýbrž přenechám slovo tomu nejpovolanějšímu člověku - panu Tolkienovi...

"V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit. Nebyla to žádná ošklivá, špinavá, vlhká díra, plná konečků žížal a páchnoucí slizem, ani vyschlá, holá písčitá jáma, kde by se nedalo na nic sednout a ničeho se najíst: byla to hobití nora a to znamená komfort."