Tři Hobiti

14. srpna 2015 v 12:42 | Jíťa |  Natáčení - HOBIT
Hobit! Film(y), o kterých někdy v roce 2008/9 nebylo vůbec jisté, jestli vzniknou. Tahanice, nejasnosti, návrat od Guillerma del Tora k Peteru Jacksonovi, možný odchod natáčení z Nového Zélandu… Ale pak se vše uklidnilo, a konečně se - po nějakých 7 letech od premiéry Návratu Krále - začalo natáčet tohle dlouhé hobitsko-trpasličí dobrodružství. Co chvíli byla nejen Ringerská obec nažhavována novými fotkami, videoblogy, prvními ukázkami soundtracků a trailerů, a také rozhovory, spekulacemi, dohady a vším tím dalším vzrušujícím cvrkotem.Ale když přišel první, druhý a poté i třetí film do kin, najednou se začaly ozývat poněkud zaražené, rozporuplné, či přímo i rozčilené reakce. Přidávání postav do příběhu! Obsah nesouvisející s knížkou! Přeplácanost! A další a další takové výkřiky. Co mě však dostalo nejvíc, byly reakce ostatních návštěvníků premiéry Bitvy pěti armád. Obecenstvo šílelo smíchy, když na bojovou scénu vlétli orli. "To tam ještě chybělo!" Když zabili Filiho a Kiliho, ozývalo se "Už nevědí, co tam dát, aby z toho udělali doják!" A sotva se rozevěhly titulky, všichni se začali nahlas smát a bavit a slyšet bylo například: "Jackson by už neměl nikdy nic natočit!" "Hele, a ona to je prej knížka nebo co…" "No já to teda nečet, ale prej je to slabá knížka a za chvíli to máš přečtený a spousta věcí v ní vůbec není." Z kina jsem odcházela namíchnutá a ohromená tím, jak lidi, co vůbec neznají kontext Hobita a ani nevědí, že je to kniha, se dokáží vysmát týmu, který se ho snažil co nejlépe přenést na filmové plátno.

No, tož se na to podívejme.


Postavy ve filmu, co nejsou v knížce. Kdo vás napadne první? Tauriel. Všechno zlé se snáší na její hlavu. Jo, je to nový charakter, nikdo ji nezná, nikde o ní není zmínka. Ale copak to vylučuje její existenci a případné zapojení v bitvě? Romantická spojitost mezi ní a Kilim je sice poněkud… podivná.... ale stále ji za to nemusíme odsuzovat. V Hobitovi jako takovém chybí ženská postava (narozdíl od LOTR, kde máme Arwen, Galadriel, Éowyn) a tak trochu PJ chápu, proč Tauriel dosadil do příběhu.

A co ti další? Saruman, Galadriel, Radagast, Legolas… O nich se v knize taky nemluví. A taky proč by mělo, vždyť Hobit je spíše pohádkou, lehkým příběhem o putování, odvaze, ztracení a nalezení se, než o vážných věcech, které zmítaly Středozemí v době, kdy se Bilbovo dobrodružství odehrávalo. Bílá rada, Dol Guldur, Sauron, Devítka… Tohle všecko se dělo, zatímco se trpaslíci se svým lupičem ubírali k hoře a bojovali o svůj domov a dědictví - a také je to velice hezky popsáno v Silmarilionu a Dodatcích. A že o tom v Hobitovi nic není a tedy to nemá ve filmu co dělat? Proč? Proč nevysvětlit, co se tehdá ve Středozemi dělo? Proč nepopsat, jak se Temnota znovu probudila a byla zahnána na východ? Co je na tom tak moc špatně?

Některé zlé hlasy zase spílaly trpaslíkům - že kromě Thorina, Filiho, Kiliho, Balina, Dvalina Bombura a Bofura jsou ti ostatní nerozeznatelní, že se neprojevují a podobně. A četli jste knížku? Kolik trpaslíků tam má svou chvilku, pasáž, samostatnou akci? Jsou bráni spíš jako parta, která bez sebe nedá ani ránu, a není potřeba, aby se každý nějak různorodě projevoval. Ví, kam jdou, koho následují, proč ho následují, a co chtějí. Tak proč kolem toho kecat?
A že jsou ve filmech blbosti? Jo, jsou tam, to
uznávám i jako pravověrný Ringer. Za všechny Bardův syn sloužící jako podpěra pro šíp. To jako jo, to byla fakt pitomina. Možná trochu Legolas popírající fyzikální zákony, když běží po padajícím šutroví - ale, nechodí náhodou ten samý Legolas po sněhu, neskáče na běžícího koně, či nesurfuje na štítu či olifantovi?
Tak proč by nemohl ladně přeskákat pár kamenů. :)
Někomu dál vadí spousta triků a animací. No, popravdě, přišlo mi, že v LOTR jich není o moc míň, ale že se tak nějak líp dokázaly schovat. Možná je to změnou kvality natáčecího materiálu, možná fakt skvělou grafickou technikou - ale ano, jsou místa, kde je vyloženě poznat, že se jedná o animaci a ne o hranou scénu. Trochu mě to mrzí, ale to je tak jediná věc, kterou s tím můžu dělat. PJ byl vždycky příznivcem novinek a technologií, a tak se mu nedivím, že chtěl využít a vyzkoušet vše, co bylo dostupné.


Co dodat…? Sama za sebe říkám, že se mi všichni tři Hobiti líbili. Jsem vděčná za působivý návrat do Středozemě, za skvělé propojení s ostatními příběhy a LOTR, za soundtrack, a taky za všechnu tu námahu, čas, starosti a dřinu, kterou filmový tým vynaložil. A v neposlední řadě taky za nový impuls do spousty hobitích, elfích, trpasličích, entích a lidských životů, za to, že filmy přitáhly dost bytostí ke knížkám, což je jen a jen dobře. Myslím, že jestli někdo měl Hobita kdy natočit, tak tím někým měl být právě PJ - kdo jiný zná filmovou Středozem tak dobře? A zlým jazykům můžu jen vzkázat - přečtěte si Tolkiena. Ne jenom Hobita nebo LOTR. Přečtěte si všechno. Několikrát. Najděte si souvislosti. Poučte se o věci, než začnete kritizovat a trapně se vysmívat.

Vaše Jíťa :o)

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Irith Irith | Web | 15. srpna 2015 v 19:15 | Reagovat

Já bych to řekla takhle. Knížka je pohádka, film je akční fantasy. To mluví za vše.

Napiš o Diamantě! Napiš! Napiš! Napiš!

2 Valika Valika | 15. srpna 2015 v 21:03 | Reagovat

Súhlasím skoro vo všetko okrem názoru na Tauriel, resp. Tauriel x Kili. Táto "romanca" ak sa tomu dá tak hovoriť nemá žiadny základ a jednoducho do kontextu filmu nesedí. Film by mal vystihovať vernosť k rodine, viď. kniha - Fili a Kili zomrú pri obrane Thorina, ako zomrie Kili ? No samozrejme doják ako z Titanicu, záchrana Tauriel, ktorá vlastne nič nedokázala len kvôli nej umierali trpaslíci. Podľa mňa je jej charakter prehnaný a hoci chápem prečo PJ dal do filmu ženskú postavu, nechápem túto zápletku. Inak sa mi film veľmi páčil a myslím, že si vo svojom článku všetko presne vystihla :-)

3 Van Vendy Van Vendy | Web | 16. srpna 2015 v 14:34 | Reagovat

Výborný článek. Taky by mi vadily ty reakce v kině. I když, bohužel, musím říct, že mnohé ze scén mi připadly ryze účelové a hrané na city (smrt Killiho a jeho bratra), některé scény mi připadaly jako vycucané z prstu a na efekt a nejvíc wtf scéna byla s plovoucím skřetem, (teď si nepamatuji na jméno, byl tam vůdčí typ), který zahučel pod led, očividně mrtvý, a najednou zpoza toho ledu vyskočil. Byl by to naprosto epický konec, kdyby ho pod tím ledem nechal - provalení ledu a znovuoživení mě docela namíchlo.
Přítomnost Tauriel jsem brala s rezervou a city mezi elfkou a trpaslíkem s ještě větší rezervou. I když tenhle trpaslík byl náramně pohledný. ;-) Pár věcí jsem brala jako doplnění románu, který by bez přítomnosti Gandalfa, Saurona, Sarumana a Galadriel by se dal smrsknout na jeden jediný film (možná by to bylo i lepší), ale jinak mi nevadili, dokonce tam byl náznak odkazu na pokračování právě v Pánu prstenu.
Drak byl dokonalej a stejně dokonalý byl i jeho hlas. Líbil se mi i dabingový, našli skvělého dabéra, který vystihl veškeré nuance a odstíny drakova projevu.
Asi nejvíc se mi líbil Martin Freeman, tedy Bilbo Pytlík. Skvělá postava, přiměřeně střízlivá a neromantická, přitom v okamžicích nouze dokázal překonat sám sebe. To sedělo i s knihou.
V kině jsem na tom tentokrát nebyla, spokojila jsem se s televizním vysíláním, ale jsem moc ráda, že Jackson natočil jako první Pána prstenu. Protože, i když Hobita oceňuji jako hodně dobrou fantasy trilogii, kdybych jej viděla jako prvního, na Pána prstenu by mě to nepřesvědčilo.
Trochu se mi v hlavě míhá jedna citace - méně je někdy více. Stáhnout film na dva díly by mu možná prospělo. Ale zase, dá se na něj koukat i opakovaně a dá se tam najít pár pěkných chvilek.
Hobita bych přirovnala k docela zdařilému předskokanu pro samotnou trilogii Pán prstenu.

4 Ireth Ireth | 18. srpna 2015 v 21:43 | Reagovat

Už vícekrát jsem zahlédla negativní kritiku na filmy Hobita. A říkám totéž, co jsem říkala i na jiných stránkách a za čím si stojím. Přečtěte si knihy, sakra! Jasně, lidem, které baví jen střílečky a horory, kde není žádný příběh a jen se tam lidi vzájemně vraždí (pokud tam jsou vůbec lidi), u těch je jasné, že v téhle trilogii uvidí jednu velkou blbovinu. Ale možná by si měli uvědomit, že ve Středozemi neplatí ta obyčejná pravidla a takové narážky jako ,,Legolas létající na kamenech" a ,,orli záchranáři" by jim pak dávali větší smysl. Že je to protažené a je tam toho více než v knize? To si pište, že je? A víte proč? Protože když Tolkien psal Hobita, nevěděl, že onen prsten je ten Jeden prsten a na všechno, co se dělo během cesty trpaslíků a Bilba přišel až později, když psal Pána prstenů. Přítomnost Legolase ani Tauriel není nikde v knihách popírána, tak proč by tam nemohli být? A že je nesmyslná láska mezi elfkou a trpaslíkem? Copak láska má nějakou logiku? Zkuste si někdy vybavit pocit, když jste zamilovaní. Pokud víte, jaké to je, pak vám to divné nepřijde. Takže jen něco k zamyšlení pro ty, kteří vynášejí takovéto nesmyslné kritiky. Já Tolkiena miluji a miluji jeho Středozemi. Moje poslední slovo. A vy, praví fanouškové, držte se svého názoru.

5 Jíťa Jíťa | Web | 20. srpna 2015 v 20:11 | Reagovat

Tak pěkné a dlouhé komentáře jsem tu snad ani nečekala :D Díky všem za vyjádření :)
Souhlasím s Ireth, moc hezky jsi to popsala. A taky s Vendy - drak byl jedinečnej!
Mám z toho celého negativního povyku kolem Hobita pocit, že lidi radši kritizujou, protože je to jednodušší, než si něco přečíst, najít, ověřit. Sama jsem teď chytla knížku do ruky, a jak ji čtu, tak koukám na filmy (trochu jsem začala pochybovat o své hlavě, jestli si to všecko dobře pamatuju :D). A musím říct, že co se samotného příběhu Hobita týče, filmy zachycují důležité momenty velice hezky a nic podstatného nevynechávají! Myslím, že trilogie trochu předběhla dobu, nebo se objevila v čase, kdy lidi nečtou a chovají se stádově. Když nadává jeden, nadávají všici.

6 Van Vendy Van Vendy | Web | 14. září 2015 v 0:41 | Reagovat

[5]: Lidi asi budou nadávat pořád, někdy oprávněně, někdy neoprávněně. Stížnosti padaly i při zpracování Pána prstenu, a ten si myslím, že Jackson natočil naprosto fantasticky, to zaujetí příběhem tam bylo znát, i nadšení herců a komparsistů, ta péče o zpracování motivů, nemůžu si vynachválit bonusy, které byly natočeny k této trilogii (chvílemi mi připadaly zajímavější než sám film). Žádná knižní adaptace nemůže být asi přesně věrná knižní podobě (i když záleží na žánru), film je jinak stavěný než kniha. Co se v knize snese (dlouhé popisy), ve filmu musí zkrátit, a naopak ve filmu nesmí vypustit důležité momenty, někdy i důležité detaily. Tohle mi chybělo v kinoverzích Pána prstenu, zejména v třetím díle, tam bylo dost podstatných vynechaných scén, naštěstí však vyšla trilogie s prodlouženým filmem a ta neměla chybu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama