Glum

8. února 2012 v 18:42 | Jíťa |  Postavy
GLUM

Sméagol byl nejzvídavějším členem bohaté hobití rodiny, patrně příbuzné se Staty, která žila na břehu Velké řeky poblíž Kosatcových polí. Asi v roce 2463 Třetího věku si s přítelem jménem Déagol vyjeli na člunu ke Kosatcovým polím a lovili ryby. Zabrala velká a strhla Déagola pod vodu, ten u dna uviděl něco třpytivého, hrábl po tom a získal Jeden prsten. Sméagol jej ale pozoroval, zatoužil po jeho nálezu a když mu ho přítel nechtěl dát, zabil ho. Neviditelnost, kterou prsten propůjčoval, pak užíval ke zlomyslnostem a špehování druhých, až se stal neoblíbeným, byl nazván Glumem a bába rodu jej vyhnala. Schoval se do jeskyní pod
horami a tam mocí Prstenu žil nepřirozeně dlouho po více než 500 let a změnil se k nepoznání.
Roku 2941 však Prsten ztratil, aby jej nalezl Bilbo Pytlík, Glum si však domyslel, kdo jej o Prsten připravil. V roce 2944 touha po něm přemohla jeho strach a po Bilbových stopách se dostal až do Esgarothu a ulic Dolu. Postupně zjistil, kde Bilba najít, a vydal se za ním, ale roku 2951 jej pověst o Stínu na jihu přiměla ke změně směru. Myslel si, že tam najde přátele, kteří mu pomohou k pomstě. V roce 2980 se seznámil na okraji Mordoru s Odulou. Sauronovi služebníci jej však nakonec chytili a odvedli k výslechu, kde prozradil, co věděl. Roku 3117 byl z Mordoru propuštěn a zajal ho Aragorn v Mrtvých močálech, který jej zavedl k Thranduilovi v Temném hvozdu. V červnu příštího roku byli Thranduilovi elfové napadeni skřety a Glum osvobozen. Někdy kolem srpna ve snaze uniknout pronásledování našel útočiště v Morii.
Tam čekal poblíž Západní brány Morie až 13. ledna 3119 narazil na Společenstvo prstenu a začal jej sledovat. Na hranicích Lórienu unikl před elfy po proudu Stříberky k jihu. 16. února pozoroval ze západního břehu odjezd družiny a pak plaval za ní. 29. února dostihl Froda a Sama na svazích Emyn Muinu, napadl je, ale byl přemožen. Život si zachránil tím, že přísahal při Prstenu, že jim bude pomáhat.
Provedl hobity přes Mrtvé močály na dohled Černé brány, kde Frodovi zabránil vstoupit a přesvědčil jej, aby se raději nechal vést k jeho tajné cestě. Když Froda zajal v Ithilienu Faramir, Glum vyklouzl. Před ránem 8. března ale sám nevědomky přišel do tajného úkrytu, zapovězené tůně v Henneth Annûn a Frodo jej musel, aby mu zachránil život, nalákat do pasti, aby ho gondorští vojáci mohli snadno zajmout. To Glum vnímal jako zradu, kterou mohl ospravedlnit své vlastní temné záměry. Po tajné návštěvě Oduly 11. března sice Glum dostal poslední příležitost se napravit, když při pohledu na spícího Froda pocítil lítost, ale tento okamžik až příliš snadno zkazil Sam. Příští den večer zavedl oba hobity do doupěte Oduly a tam je opustil. Když se navzdory jeho zradě dostali z tunelu, přepadl Sama právě ve chvíli, kdy na Froda útočila Odula a zabránil mu tak pomoci. Sam se Glumovi ubránil a ten proto uprchl.
Glum pronásledoval oba hobity až je 25. března dostihl na svazích Hory osudu. Pochopil jejich úmysl a v zoufalství je napadl, ale byl přemožen. Samovi se jej zželelo a i když jej nejprve chtěl zabít, nedokázal to a nechal ho běžet. Glum ale odešel jen naoko, obrátil se a podruhé hobity přepadl na samém okraji propasti. Srazil Sama k zemi, skočil na neviditelného Froda, zápasil s ním, ukousl Frodovi prst a zmocnil se Prstenu. V záchvěvu štěstí udělal krok navíc, padl do Pukliny Osudu a tím byl Prsten zničen.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Caddy Caddy | Web | 8. února 2012 v 19:05 | Reagovat

To je jedna z nejzajímavějších a nejzvláštnějších postav... Je mi ho strašně líto, když si vezmu, že to byl normální hobit a pak se z něj stalo tohle...

2 Aiwendil Aiwendil | 8. února 2012 v 19:32 | Reagovat

Vlastně to byl takový lup-hobit :-)

3 Vendy Vendy | Web | 10. února 2012 v 19:59 | Reagovat

Vlastně nejubožejší postava celého příběhu.
Podala jsi perfektní Glumův životopis.
Přímo ukázkový! 8-)

4 Lúthien Lúthien | Web | 12. února 2012 v 11:16 | Reagovat

Glum je opravdu hodně originální a zajímavá postava, myslím, že nejpřekvapivější je, když se člověk dozví, že byl dřív hobitem.

5 Clarett Clarett | Web | 19. února 2012 v 10:28 | Reagovat

Můj vztah ke Glumovi je - nebo byl - krajně komplikovaný. :-) Když jsem Pána prstenů viděla poprvé, připadal mi roztomilý a bylo mi ho strašně líto - hrozně jsem chtěla, aby ho měli Sam s Frodem rádi a pomohli mu.
Pak jsem z něj měla nějakou dobu hrůzu a vůbec mi připadal jenom jako podvodník, kterej to má všechno vlastně promyšlený dopředu.
No a poslední dobou u něj nacházím spoustu scén, které mi jsou víc než povědomé a jsou pro mě dost silné. Zajímalo by mě, co se s Glumem vlastně nakonec stalo... moc bych mu přála pomoc, aby ho "ten zlej" konečně pustil a nechal na pokoji. Kdoví, jaký byl nakonec v očích Ilúvatarových... :-) Konečně - bez Gluma by byli všichni naprosto katastrofálně selhali.

6 Vendy Vendy | Web | 1. března 2012 v 9:22 | Reagovat

[5]: Taky bych Glumouškovi přála jiný život, ale Prsten to nedovolil - a pro něj záchrany zřejmě nebylo.
I když jeden čas to vypadalo nadějně, při putování s Frodem a Samem přes močály a Černou bránu - změnilo se to až po jeho zajetí Faramirem, kdy měl pocit,že ho Frodo podrazil. A on ho vlastně opravdu podrazil, aby mu zachránil život. Takže paradoxně, dobrý skutek měl své škaredé trhliny, a Frodo vlastně musel zvolit menší zlo...

7 Evča Evča | Web | 2. března 2012 v 9:26 | Reagovat

Trochu víc pochopení pro chudáška Smígla :D Podle mě je dokonale propracovaná studie toho, co se děje s člověkem, který není vysloveně špatný, ale stará se jen o své potřeby, stane se takovým ubohým sobečkem... Ať byl povahově jakýkoliv a mohl dokázat cokoliv, když začne myslet jen na sebe a ostatní bere jako nepřátele, začne se v něm množit zlo. Řekla bych, že sám sebe do jisté míry nenávidí, a o to víc se chrání před ostatními, navíc je schopen přijmout jen jeden druh "lásky" a to tu k Prstenu.
Když potká Froda, plánuje, jak se ho zbavit, i když slíbil něco jiného. Řekla bych, že to měl v plánu od začátku, ale na chvilku mu svitla naděje, že přece jen získá přítele, za kterého, myslím, by Glum dokázal umrít. Jenže, bohužel, Frodo ho zklame. ALe když je Faramir zajal, Glum tam nebyl... Třeba doufal, že kdyby bylo nejhůř, může utéct a oba hobity tam nechat... Nevím. Glum je rozhodně zajímavá postava :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama