Červen 2011

Další nové fotky z Hobita!

30. června 2011 v 18:23 | Jíťa |  Natáčení - HOBIT
Netrvalo dlouho a máme tu další dva dosuud neviděné záběry z folmu Hobit, jehož natáčení je - jak všichni jistě víme - v plném proudu. Tentokrát je to Gandalf kouřící dýmku (strašně se mně líbí průhled za ním do nory :D) a také Bilbo Pytlík, čtoucí nějakou blíže nespecifikovanou listinu (že by smlouva od trpaslíků?) a za ním se nacházejí trpaslíci sedící u stolu. Velký dík patří časopisu Empire! http://www.empireonline.com/


První fotky z Hobita!!!

25. června 2011 v 10:22 | Jíťa |  Natáčení - HOBIT
První fotky z Hobita, na které jsme netrpělivě čekali už od 20. března, kdy se s natáčením začalo, jsou tady! A jsou skvělé! Gandalf, Bilbo, Dno Pytle... Hurá!!! :-)
Bohužel se mně podařila stáhnout jen jedna, takže na ty zbývající se budete muset mrknout přes odkaz.
Nezbývá zde než poděkovat Peteru Jacksonovi za to, že vypustil tak skvělé obrázky do světa a potěšil tak zástupy svých a LOTRovských fanoušků :-)

Další dvě fotky jsou na téhle adrese: http://www.ew.com/ew/gallery/0,,20504849,00.html

A ještě tu máme titulní stránku časopisu Empire:

Polokulatiny :-)

20. června 2011 v 8:46 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
:-) POLOKULATINY :-)

Mantúlië, poutníci!
Dneska máme 20. června - den jako každý jiný, řekli byste. Jenže - pro mě je to už pět let velice významné datum - den, kdy vznikl tenhle blog... Ano, přátelé, zní to asi mírně neuvěřitelně, ale je to tak: můj blog dneska slaví páté narozeniny! :-)

Když si tak pročítám minulé narozeninové Gulášky, nemůžu se ubránit sentimentu a vzpomínkám. Říkám si: ,,Jó, to byly časy... Rok, dva, tři, čtyři... Páne jo, co jsem to taky nevymyslela..." A když k tomu přidám vaše komentáře, tak je melancholická a dojemná atmosféra naprosto bezchybná.
Víte, poslední dobou jsem o blogu přemýšlela a přiznávám, že mně připadá neuvěřitelné, že jsem po tolika letech ještě pořád tady - když tolik blogů po nějakých dvou třech letech skončí, většinou s odůvodněním, že není čas, nebo že autora to přestalo bavit. Napadlo mě, co by se stalo, kdybych to taky zasekla a prostě z tohohle blogovacího světa zmizela. No, nebyla to příjemná myšlenka! :) Fakt - v mém životě by bylo najednou velké prázdno.
Blog mně dal opravdu hodně. Ať už se zmíním o přípravách článků, uspořádnání stránky, rubrik, galerie, propagace, komentářů, spřátelení nebo o nových poznatcích, zkušenostech a zajímavostech. Právě díky němu jsem poznala spoustu nových věcí: filmů, muziky, míst a v neposlední řadě taky focení (to teda patří spíš na Allarmedar, ale prvotní myšlenka byla dávat sem jak LOTR věci, tak i záležitosti kolem mě). Taky nesmím zapomenout na spřátelené blogy, kterým bych tímto chtěla vyjádřit velký dík za to, že prostě jsou a že u nich vždycky najdu něco, co mě pobaví, inspiruje a zaujme. :-)

Kdybych měla říct, co mám na mém blogu nejradši, museli byste mě nechat dost dlouhou dobu na rozmyšlení. :) Vážně - není taky ani jedna věc, která by mě vůbec nebavila a kterou bych se zabývala jen proto, že by to tady muselo být. Ale přece jen: k mým nejoblíbenějším rubrikám patří Fotky ze Sředozemě (mimochodem - celá ta dlouhá léta si gratuluju, jak skvělý nápad to tehdá byl :D), Knihovna a samosebou Prstenovské Gulášky (Gulášky... ty jsem vymyslela jednou v noci, když byl úplněk a já nemohla usnout. Chtěla jsem vytvořit novou rubriku s články ryze informativního charakteru - no jo, ale kde vzít název?! ,,No, bude to takovej mišmaš - tak co třeba Gulášky?" A bylo to. Tady vidíte, že nad blogem přemýšlím i ve spaní) :-)

Nabízí se zde otázka: A CO DÁL? Hm... težko říct. Každopádně nemám v úmyslu odsud odejít! :) V hlavě nosím nápad na 2 nové rubriky, z nichž jedna je poněkud obtížnější na tvorbu, ale byla bych ráda, kdyby se mně povedlo ji uskutečnit. Taky chci samozřejmě dál informovat o novinkách z Hobita a LOTR světa.
Uvidíme, jak se věci vyvinou - o prázdinách tady bude panovat obvyklý článkový ruch, ale od konce září mě nastanou poněkud pernější časy (přesun na VŠ a zařizovnání kolem), tímžto pádem netuším, kolik času budu mít, ale budu se snažit sem vždycky něco nového dát. O existenci blogu se nebojím, protože, jak se ukázalo nedávno, i když tu delší dobu nic nepřibylo, návštěvnost neklesla, což mě udělalo pořádnou radost, páč se splnilo to, po čem jsem celou dobu toužila - aby byl blog samostatný a dokázal přežít delší chvíli i bez mé péče.

A budou dárky? :) No, myslím, že největším dárkem je pro blog i pro všechny z nás Hobit - už jsem se nemohla dočkat, až tady budu zveřejňovat první informace, fotky a videa! Ale přece jen, jeden dárek mě napadl. Bohužel vám ho neprozradím ani neukážu, zatím se schovává v mých myšlenkách. Nebojte se, v pravý čas se o tom dozvíte. :-)

Závěrem chci poděkovat úplně všem, kteří sem chodili, chodí a snad i chodit budou. Děkuju za komentáře, návštěvy, rady, pochvaly, kritiku, dodání odvahy, upozornění, inspiraci a za všechna ta krásná léta, která jsem měla tu čest s vámi prožít. Bez vás bych byla o mnoho chudší...

Vaše Jíťa a Ernil-i-pheriannath :o)

P.S.: Vzpomínáte na Tajné deníky ze Dvou Věží? Moc jich nebylo, že? Jenomže já mám pro vás jejich malé pokračování! Když jsem se totiž nedávno hrabala v mé knihovně, našla jsem tam papír s mým vlastnoručně napsaným tajným deníkem jedné postavy ve Dvou Věžích se vyskytující, který jsem stvořila někdy před rokem. A vás se teď ptám: Chcete, abych ho zde zveřejnila? Odpovědi pište do komentářů! :-) Jen vás musím varovat: riziko újmy na zdraví duševním i fyzickém je vysoké :-)


Quenijsko-český slovník U

13. června 2011 v 20:03 | Jíťa |  Quenijsko - Český slovník
QUENIJSKO-ČESKÝ SLOVNÍK U
ú - bez
ú- - předpona ne-
ufárë - nedostatek, ne dost; ufárëa - nedostatečný
uilë - plazivé rostliny, mořské řasy
Úlairi - Nazgúlové; sg. Úlairë/Úlair
ulban - modrý
ulca, úmëa - zlý, špatný
ulcallo - zlo
ullumë - ne navždy
úlúmë* - nikdy
ulundë - záplava, povodeň, potopa
ulundo - zrůda, nestvůra, netvor
ulwë, uluswë - olše
ulya-, ul- - pršet, lít, vlít, téci, proudit; min. čas uller; ullier - měl by proudit
um- - nebýt, nedělat; umin - nejsem, umilyë - nejsi
Úmanyar - ti, kteří nejsou z Amanu; Úmanyar, Úmaneldi
umbar - osud
umbarta - osudový, předurčený
Umbarto - Osudový, Předurčený
umbarwa - osudný, neblahý, smrtící, zhoubný
úmëa - zlý
unca- - vyhloubit, vyhrabat, vymlít, vydlabat
undómë - hvězdný soumrak, stmívání, šero; používáno pro večer
undu- - dolů; předpona pře-, za-; undu - dolů, pod, vespod
undulav- - přikrýt, porazit; min. čas undulávë
undulávë - undu- - dolů, lav - ovládnout = překryl, přikryl; Lumbulë undulávë ilyë tier - Stín přikryl všechny cesty
undumë - propast
ungo - tmavý stín, mrak
ungwë - pavoučí síť, pavučina
únótima - nesčetný; pl. únótimë (ú+nót+imë - ne-počítat-schopný - nespočitatelní, nespočetní)
unqua - dutý, prázdný, vpadlý
unqualë - agónie
unquë - dolík, jáma
untúpa- - zastřešovat, přikrývat (undutúpa)
unu - pod
unuhuinë - pod stínem; viz huinë
únyárima - nepřevyprávitelný (příběh je dlouhý nebo nejsou známa fakta)
úquen - nikdo
úquétima - nevyřknutelný, nevyslovitelný, nevýslovný; to, co nelze vyslovit
ur-, úr- - hřát, rozehřát (se), rozpálit (se); být horký, rozpálený
úra - rozsáhlý, objemný
Úr-anar - rudé slunce, žhavé slunce
urco (pl. urqui) - cokoliv, co elfy na jejich Pochodu vyděsilo; užíváno též orco; ork (resp. skřet v českém překladu)
urdu - smrt
úrë - žár, horko, vedro
Úrimë - srpen
urna - pec, kamna
uruitë - ohnivý, planoucí, plamenný
urulókë (pl. urulóki) - ohnivý drak
urúva - jako oheň, ohnivý
urya- - planout, zapálit, žhnout, plát
us- - utéct, uniknout, uprchnout
usquë - dým, výpar, zápach
usta- - hořet, pálit, spálit, vypálit (transitivní)
uswë - útěk, únik, uprchnutí
utúlien - viz tul-
utúvienyes - viz tuv-
-uva - koncovka budoucího času
úva - nebude (en. will not), budoucí čas negativního slovesa; přít. čas úyë (?)
úvanimo - zrůda, monstrum, netvor
úvë - spousta, velké množství, mnohý, ve velkém množství, početný
úvëa - obrovský, hojný, vydatný
úyë - není (ú+ye - ne+je); úyë sérë indo-ninya símen -zde není klidu (pro) mé srdce

Fotky ze Středozemě - Černá brána Mordoru

5. června 2011 v 11:18 | Jíťa |  Fotky ze Středozemě
ČERNÁ BRÁNA MORDORU
Milí přátelé,
vítejte u dalšího cestovatelského článku! Dnešní výlet bude poněkud temný a krajně nebezpečný - vydáme se totiž přímo k branám Sauronovy říše - Mordoru. Takže: zahalte se do plášťů a doufejte, že nás skřeti neobjeví... :-)