Leden 2011

Denethor

30. ledna 2011 v 10:01 | Jíťa |  Postavy
DENETHOR
Denethor je popsán jako muž velké vůle, předvídavosti a síly. Přesto byl až druhý v srdcích mužů a svého otce Ectheliona II. kvůli Thorongilovi, který dosáhl ve službě otci velké slávy. Thorongil, neboli Aragorn, jenž chtěl zůstat v utajení, však odešel z Minas Tirith po velkém činu čtyři roky předtím, než se Denethor stal správcem. Thorongil radil Ecthelionovi věřit spíše Gandalfovi než Sarumanovi, ale Denethor Gandalfovi nevěřil, neboť si myslel, že ho chce nahradit Aragornem.
Oženil se s Findulais, dcerou knížete Adrahila z Dol Amrothu. Porodila mu dvě děti, Boromira a Faramira. Dvanáct let po svatbě ale Findulais zemřela a Denethor se stal ještě více zamlklým a ponurým.
Za své vlády začal tajně používat palantír, aby vyzkoumal Sauronovu sílu. Dlouho byl uložený v citadele Minas Tirith a nikdo ho nepoužil od doby, co byla dobyta Minas Ithil. Úsilí, jež musel vyvinout na ovládání palantíru, a vize Sauronovy obrovské moci však uspíšily jeho stáří. Nedal se ale jako Saruman zkazit Sauronovými lžemi. Přesto Sauronovi posloužilo ukázat mu své síly. Smrt Boromira, kterého velmi miloval, ho deprimovala ještě více. Pokračoval však dále ve válce proti Sauronovi všemi prostředky, které měl.
Před bitvou na Pelennorských polích nechal zapálit gondorské majáky, svolat jednotky ze všech gondorských provincií a odeslat většinu civilního obyvatelstva Minas Tirith do bezpečí. Když byl útok velmi blízko, poslal po jízdních poslech rudý šíp královi Rohanu, Théodenovi. Rada rozhodla, že Gondor sám nemůže podniknout žádný útok, ale Denethor poslal vojáky do Osgiliathu a k vnějšímu opevnění Rammas Echor, které bylo pracně postaveno a ještě nebylo dobyto. Jeho syn Faramir a ostatní kapitánové měli proti tomu námitky, protože nepřítel měl obrovskou početní převahu, a radili spíše bránit samotné město. Přesto se Faramir otci podřídil a po prolomení vnější obrany města se vrátil zraněn jižanským šípem, zatímco město bylo obléháno nepřátelskými vojáky.
Tato poslední ztráta zlomila Denethorovi ducha. Přikázal svým mužům, aby pro něho a Faramira přinesli olej a dřevo na podpal. Pak zapálil oheň, zlomil bílou správcovskou hůl, odznak své moci a ulehnul do ohně s palantírem v rukou. Chtěl, aby hořel také jeho vážně zraněný a umírající syn, ale tomu bylo zabráněno včasným zásahem Pipina s pomocí Beregonda ze stráže a Gandalfa. Správcovství tak přešlo na Faramira, který byl uložen do Domů uzdravování.
Denethor v Minas Tirith

A. R. R. R. Roberts - Silmámilion

22. ledna 2011 v 18:59 | Jíťa |  Knihovna
A. R. R. R. ROBERTS - SILMÁMILION

,,Tohle tutově trumfne Tolkienův trhák!"

Silmámilion
Když jsem nedávno poctila místní knihovnu svou návštěvou za účelem vypůjčení dalších knížek k maturitě, napadlo mě do katalogového vyhlednávače napsat heslo Tolkien. Sice jsem měla za to, že už jsem knihovní fond - co se této oblasti týče - vyčerpala, ale následující vteřiny, minuty, hodiny a dny mě přesvědčily o naprostém opaku. Katalog mě totiž zavedl mezi regály až ke knize se zajímavým názvem Silmámilion s jakýmsi létajícím Glumem (či co to bylo za potvůrku) na obalu.
Už když jsem otevřela knížku, musela jsem se smát - konkrétně mapě a vtipně pojmenovaným místům (Elfíčko, Pořádně Hnus-Nádržka, Morho!...). A poté jsem se pustila do louskání samotného textu. Jeden záchvat smíchu stíhal druhý, řezala jsem se u toho jako šílenec. :) Dostávaly mě vtipné průpovídky, narážky na Silmarillion, proměnu Šauroně ve velkou slizkou šišlající bulvu, Lúfije šlapající si na jazyk (parodie na Lúthen), Zkázonosné prase, Titěrný mrňousek (zkráceně TM - kousíček erárního silmámilu, který nosil Šauroň pořád u sebe) a dlaší a další neuvěřitelné výmysly a vtípky. Za zmínku taky stojí dodatek k výslovnosti (př. ,,DH - si vyslovte jak chcete. Vážně, jak je ctěná libost, klidně ,,q" nebo ,,w". To mi fakt žíly nerhá..."), korespondence pana Robertse s nakladatelem Nonwinem, škytí sonety, či entí zpěv aneb žádná rvačka.
Ptáte se, jestli má smysl téhle knížce věnovat čas a úsilí? Odpovídám jednoznačně - ANO. Má to ale dvě podmínky - je dobré alespoň zevrubně znát Silmarillion a nebýt Prstenovský puritán  - potom je zábava zaručená! :-)

Nakonec přidávám ukázku:
Ten [Šauroň] na svém termitu a s čoklem v zádech docválal až na N´Azdarský pahorek Kand el Labr, kde se tyčil sloup: žádný stožár pouličního osvětlení, nýbrž sloup, na jehož špici zářil drahokam.
Šauroňův strašlový pes nejprve zlověstně čenichal u paty sloupu, potom zvedl jednu ze svých příšerných tlap a hrůzostrašně si ulevil. Valdemar štítivě nakrčili nosíky: ,,Fujtajbl, to je ale nechutné!" Načež se Šauroň rozesmál na celé kolo, poněvadž se mu přídomek nechutný ukrutně zamlouval.
Ugoliáš začal sloup okusovat obrovitými chitinovými kusadly a zbytek překousl, takže se osvětlovací zařízení N´Azdaru s mohutným zaduněním skácelo. Šauroň zabalil padlý Silmámil do voskovaného papíru a zastrčil ho do své ďábelské bundy. Cvíli přemýšlel nad vhodným výrazem pro tak významný dějinný okamžik a pka zvolal: ,,Aha! Ahahaha!"
,,Takovéhle jednání je mi vážně proti srsti," prohlásil naštvaně Erár a masově nakladl na pastviny N´Azdaru řádku svítících klobás tak, že tvořily přerušovanou masitou čáru. Šauroňův šeredný pes hltal jednu uzeninu za druhou, a tím se vzdaloval od svého pána, až se dostal za kopec, kde už číhal Erár s obrovskou pánví, omráčil psisko ranou do hlavy a srazil je k zemi.
,,Hej, Šauroni!" zahalekal za vrchol, ,,mí Valdemar zatlačily tvé škyty do moře a tvůj pes se právě pokácel!"
,,Ať se třeba pokálí," zněla odpověď, ,,mě je to šumafuk!" :-)

Fotky ze Středozemě - Rohanské pláně

14. ledna 2011 v 15:05 | Jíťa |  Fotky ze Středozemě
ROHANSKÉ PLÁNĚ

V dnešním cestovatelském článku navštívíme rozlehlé travnaté rohanské pláně. Nechte se zlákat a pojďte se projít po místech, kde vstříc svému osudu jeli Rohirové, kde uháněl Stínovlas s Gandalfem a kde Éomer pronásledoval skřety... :o)
Rohan
Rohan

pláně Rohanu
Rohan
Rohan
Rohanské pláně a hory

Ted Nasmith - opět :-)

7. ledna 2011 v 10:22 | Jíťa |  Obrazárna
TED NASMITH - OPĚT :o)
Pletu se, když napíšu, že už se chystáte napsat do komentářů: Já mám radši Alana Leeho a Johna Howea!? Že ne? Dobře, nic proti tomu nemám, ale prosím vás, než tohle uděláte, zkuste si prohlédnout následující obrázky - třeba vás přece jen nějaký zaujme stejně tak, jako mě. Od té doby, co jsem četla Silmarillion s jeho ilustracemi, tvorbu Teda Nasmitha zbožňuju! :-)

Zabíjení rodných v Alqualondë:
Alqualondë
Raurorské vodopády:
Raurorské vodopády
Gandalf přichází do Dna Pytle:
TN - Gandalf přichází do Dna pytle
Ithilien:
Tenhle obrázek se mi hrozně líbí - moc ráda bych se tam šla toulat :o)
TN - Ithilien

Na Allarmedaru si mj. můžete přečíst něco o životě, zlatu a jednom setkání - KLIK :o)