Říjen 2010

HOBBIT SE NESTĚHUJE!!!

27. října 2010 v 10:26 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
Hobbit
HOBIT SE Z NOVÉHO ZÉLANDU NESTĚHUJE!!!

Skvělá zpráva pro všechny Ringers a ostatní příznivce Tolkienovy tvorby a jejího filmového zpracování je tu: Hobit neopustí hranice Nového Zélandu! O pravý opak se mermomocí snažily herecké odbory, které tlačily na New Line a Warner Brothers, aby natáčení přesunuly jinam, a navíc přesvěčovaly herce, aby se tohoto projektu neúčastnily kvůli údajným špatným podmínkám při natáčení a garancí téměř ničeho (což je samosebou pitomost).

Na TORnu dnes vyšlo:

Premiér John Kay před několika minutami na konferenci v divadle Beehive oznámil, že film Hobit režisíra Petera Jacksona bude natočen na Novém Zélandu.

V komentářích se lze dočít úžasných radostných výkřiků, slov a nepopsatelného štěstí. Ono taky není divu - po tolika letech čekání, nejistot a obstrukcí. Zkrátka: JE TO DOMA!!! JDEME SLAVIT!!! :-)
New Zealand
Před pár dny jsme se s Clarett bavily na Facebooku (část té konverzace tam ostatně můžete vidět) a rozhořčovaly se nad možností přesunutí natáčení do jiné země. Říkaly jsme si, že je škoda, že nemůžeme podpořit Novozélanďany v jednom z protestních pochodů. Vzaly bychom smečku nazghúlů, a hned by to šlo! :-) Pak Clarett jen tak plácla, že by si k tomu udělala triko. Toho jsem se chytila já a opáčila, že to není špatný nápad. Hned jsme začaly domlouvat, jak by to mělo vypadat a co tam vlastně napsat a čím.
Jak jsem nad tím víc a víc přemýšlela, došlo mně, že už to není jen o fimu, ale i o lidech a celém Novém Zélandu, protože hodně lidí je zaměstnaných ve firmách a společnostech, které mají co do činění s filmovým průmyslem - a právě ten je dost významným zdrojem příjmů pro ekonomiku země. Kdyby odtud Hobbit odešel, mohly by si i ostatní studia, producenti a herci myslet, že NZ je problémová země, kde nejde jen tak něco natočit a odešli by. Co víc - filmy přispívají i k turistickému ruchu, což je taky významný zdroj financí - a ten by tím taky mohl citelně utrpět. To není vše: nezapomeňte na developery, investory atd.! Zkráka, NZ by mohl skončit dost bledě.
A tak jsem si řekla: fajn. Ringers mají možnost se k tomu vyjádřit. Můžeme ty lidi podpořit. A začala jsem tvořit v hlavě plán na podporu Hobita. Na co taky máme ten Facebook a internet, že?  Chtěla jsem vytvořit návrhy triček, pověsit je i s patřičným komentářem všude tam, kam jen by to šlo, a shánět tak hlasy do jakési petice, která se na Facebooku vytvořila : KEEP THE HOBBIT FILM SHOOT IN NEW ZEALAND! Prostě vezmete triko, tlustou lihovkou ho popíšete, a je to! Pak už ho stačí jen nosit. Nevím, zdy by se to ujalo a jestli by to opravdu pomohlo. Ale prostě jsem cítila, že jakožto oddaný fanoušek Tolkiena bych se měla za to, co mám ráda, postavit.


trička
RINGERS, SLAVÍME!!! JUCHŮ!!! :o)

The Hobbit news!

22. října 2010 v 18:19 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
THE HOBBIT NEWS
Hobbit


Milí poutníci,
plná euforie a s roztřesenými prstíky usedám k počítači a začínám psát článek o nových úžasných novinkách týkajících se zfilmování nám všem tak dobře známého Hobita z pera pana Tolkiena. Prosím, omluvte případné překlepy, ještě se klepu radostí. :-)
Vaše Jíťa

  • JAK ZPOLITIZOVAT JACKSONOVA HOBITA? (Chrudimský deník, 8.10. 2010)
Herec Sam Neill kritizuje vládu Nového Zéůandu za to, že podněcuje spory kolem adaptace Hobita z pera J. R. T. Projekt režiséra Petera Jacksona je ohrožen, neboť odbory naléhají na herce, aby natáčení bojkotovali kvůli údajným nízkým platům a malým garancím. Pramiér John Key se nechal slyšet, že vláda bude o klíčových otázkách diskutovat. Sam Neill však místním novinám řekl: ,,Poslední věc, kterou film potřebuje, je zpolitizování celé události." Peter Jackson už v září prohlásil, že pokud bude spor pokračovat, natočí dvoudílný film jinde, uvažuje i o Evropě. Studio MGMpůvodně přčsunulo natáčení kvůli finančním potížím na další rok, šímž ztratilo režiséra Guillerma del Tora, který už nemohl déle čekat. Teď komplikují štábu práci herecké odbory.

  • REAKCE PREMIÉRA JOHNA KEYE (TORn):
,,Můj názor je ten, že pokud si Warner Bross myslí, že Nový Zéland je špatným místem pro natáčení filmů, pak zde hrozí, že si totéž budou myslet i osatní filmová studia. Je tu práce, kterou je třba udělat a vláda se nepřestává snažit dělat to nejlepší na ochranu filmového průmyslu. To je jedna z oblastí, která se na Novém Zélandu velmi rozmáhá a zničit si tak úspěšné průmyslové odvětví by bylo, myslí, ostudné.
Nemyslím, že bychom měli přestat doufat v natočení těch filmů. Warner Bross už do Hobita investoval přes 100 milinů dolarů, takže se dá soudit, že podle nich je Nový Zéland optimálním místem pro takový film a pouze odbory se snaží ho přimět, aby se poohlédl po jiných plenérech."
  • SHROMÁŽDĚNÍ NA PODPORU HOBITA
Novozélanďani se navzdají lehce a už vůbec ne bez boje! Rozhodli se totiž uspořádat několik prostestních pochodů na podporu Petera Jacksona a Hobita. Nechtějí totiž, aby se dvoudílný snímek natáčel někde jinde. Navíc je možnost vyjádřit svou podporu i na Facebooku, adresa je na konci následujícího videa:
  • HOBIT DOSTAL ZELENOU! (18. 10. 2010, TORn)

PJ
  • HERCI TRPASLÍKŮ
Richard Armitage - Thorin Pavéza
Aidan Turner a Rob Kazinsky - Kili a Fili
Graham McTavish - Dwalin,
John Callen - Oin
Stephen Hunter - Bombur
Mark Hadlow - Dori
Peter Hambleton - Gloin.
  • A BILBEM PYTLÍKEM SE STÁVÁ... MARTIN FREEMAN!!!
A je to tu, a teď už oficiálně: Matrin Freeman se stává představitelem Bilba Pytlíka! Už ani nevím,
kolikrát jsem o možnosti jeho obsazení psala... Poprvé jsem jeho jmého ve spojitosti s Hobitem viděla asi v roce 2007(8) v jednom nejmenovaném časopise. A od té doby se vyskytlo plno zpráv neoficiálně jej v oné rili prtvrzujících nebo vyvracejících.
Vzpomínáte taky na další aspiranty na Bilbův part? Co takový Sylvester McCoy, James McAvoy či Daniel Radcliffe?
11. října 2010 přitom ještě říkal, že musel v težkým strcem tuto roli odmítnout kvůli pokračování Sherlocka Holmse. A pozor, co ce nestalo: Sherlock POČKÁ!

Martin Freeman
Martin John C. Freeman (narozen 8. září 1971) je anglický herec. Je znám například z rolí jako Tim Canterbury z britského seriálu Kancl, Artur Dent ze Stopařova průvodce po Galaxii (napsal Douglas Adams) a Dr. John Watson ze Sherlocka Holmse.         
Freeman se objevil ve zhruba 18 televizních pořadech, 14 divadelních hrách, a v mnoha radiových programech. Objevil se také v sitcomu Hardware a v mnoha filmech, jako například Love Actually(Richard Curtis).
Jeho nejlepší dramatická role je Lord Shaftesbury v historickém dramatu BBC Karel II: Moc a touha.

  • BILLY BOYD V HOBITOVI?
Billy, Boyd, který si v Pánu Prstenů střihl roli Pipina Brala, by moc rád přesvědčil Petera Jacksona, aby se mohl objevit i v připravovaném Hobitovi. Říká, že nemyslí, že by se v Hobitovi objevil přímo jako Pipin (ten v té době ještě nebyl na světě), ale třeby v nějaké jiné roli...
Billy Boyd :o)
  • SYLVESTER MC COY....
...se zřejmě stane Radagastem Hnědým! Před pár hodinami to uvedl TORn, ovšem je důležité podotknout, že sám herec ještě smlouvu nepodepsal.
  • VÝSTAVBA HOBITÍNA:
Hobitín


Střípky z natáčení

18. října 2010 v 20:07 | Jíťa |  Natáčení - LOTR
STŘÍPKY Z NATÁČENÍ

Nastražíte-li, pozorně uši, uslyšíte ve scénách, kde jsou detailní záběry Prstenu, na pozadí temný šepot. Je to hlas Saurona recitujícího v černé řeči Mordoru: ,,Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže."
Isildur našel Prsten
Scéna ze Společenstva, v níž se Gandalf v Bilbově příbytku praští hlavou o strop, vůbec nebylo ve scénáři. Ian McKellen scénu dohrál, že záběr ve filmu nechal. K podobné nehodě došlo ve scéně Bilbova narozeninovém večírku, kdy se Ian Holm bez mrknutí přenesl přes fakt, že Bilbův dort začal hořet.
Gandalf ve Dně pytle
Filmaři při natáčení často museli řešit problémy. Jedním z těch nejkurióznějších byly lupy ve vlasech Grímy Červivce. Maskéři je nejdřív zkoušeli vyrábět z mýdlových hoblinek, ale ty se v umělém osvětlení neosvědčily. Výsledné řešení: obyčejné bramborové lupínky. Filmaři vůbec museli často sahat k netradičním a pohotovým improvizačním, aby dosáhli kýženého výsledku. ,,Světlo tisíců hvězd", které se odráží v očích krásné elfky Galadriel, tak ve skutečnosti není nic jiného než důvěrně známá vánoční světýlka, zavěšená za kamerou.
Gríma
Éowyn, jež zabila Černokněžského krále se slovy ,, já nejsem žádný muž", ve skutečnosti nebyla jedinou ženou mezi rohanskými válečníky. Pro natáčení scén s rohanskou armádou se sjely stovky jezdců z celého Nového Zélandu. Přesto jich bylo málo, takže řadu válečníků představují ve skutečnosti ženy s nalepenými vousy. Podle Jacksona byly ženy na koni často obratnější než jejich mužské protějšky.
Éowyn na Pellenorských polích

Éowyn

12. října 2010 v 10:22 | Jíťa |  Postavy
ÉOWYN
Eowyn v šatech
Éowyn, známá také jako Rohanská štítonoška, Bílá paní z Rohanu je neobvykle krásná světlovlasá dívka, vdaná za Faramira, kapitána Gondoru. Jediná dcera Éomunda a Théodwyn, sestra Éomera Šťastného. Je Dcerou králů, možná proto se jeví jako chladná, vážná a nepřístupná. Éowyn byla stejně jako její bratr Éomer pojmenována po prvním králi Rohanské marky, Eorlu Mladém. Celé její jméno lze volně přeložit jako "ta, která našla zalíbení v koních". Narodila se roku 2995 Třetího věku.

Na této mladé ženě nejvíce zaujme její rozhodnost, odhodlanost a odvaha. Dlouho žila v Meduseldu a zasvětila své mládí péči o krále Théodena. Stále víc se jí do mysli zažírala jedovatá slova Grímy Červivce, který ji sváděl ke zrazení rodu. Toužila po volnosti, po rovnosti s muži a po hrdinských činech. Nebála se smrti ani bolesti, ale klece, kterou pro ni představovala výchova dětí, starost a péče o nemocné. Už od mala ji učili zacházet s mečem a jezdit na koni a v tomto ohledu se vyrovná i svému bratrovi Éomérovi. Ovšem vždy, když byla šance k boji, ji poslali s lidmi do bezpečí, aby se o ně postarala. Vše se změnilo po bitvě u Helmova Žlebu. Odjela s vojskem Rohirů v mužském převlečení, pod jménem Dernhelm do Gondoru k Minas Tirith a po boku Smíška se zúčastnila bitvy, kde zabila Pána nazgûlů - kterého nemohl zabít žádný živý muž. Později byla v Marce známá také jako "Paní štítové ruky" (paže, jíž nesla štít, byla totiž zlomena palcátem Černokněžného krále.)
Éowyn se zamilovala do Aragorna, Isildurova dědice, ale její láska byla spíše obdiv, viděla v něm krále, obdivala jeho moudrost, odvahu a moc - a také se mu chtěla podobat. Po bitvě u Minas Tirith ale poznala Faramira, dědice správce Gondoru a mladšího bratra Boromira. Poté poznala pravou lásku. Uvědomila si, že ke štěstí nepotřebuje moc a slávu, ale stačí jí právě láska. Stala se poté léčitelkou, aby mohla pomáhat slabým a nemocným. Provdala se za Faramira a společně pak pobývali v kopcích Emyn Armen u Ithilienu. Zemřela roku 3045; spolu s Faramirem měla pět dětí.
Aragorn nazýval Éowyn "Dcerou králů". Tento rodokmen jeho slova vysvětluje. Éowynina matka Théodwyn byla nejmladší dcerou krále Thengela. Stejně jako její bratr Éomer byla právoplatným dědicem všech jeho královských předků, včetně Eorla Mladého, který založil Rohan více než před pěti stoletími.

Povídání a fotky z Dublinu TADY :-)

Deset věcí, které mám ráda

4. října 2010 v 10:33 | Jíťa
DESET VĚCÍ, KTERÉ MÁM RÁDA

Článek opatřený tímto nadpisem jste už asi viděli na hodně blozích, co? No, abych netrhala partu, a taky díky tomu, že už jsem do této záležitosti pozvaná dvakrát (možná i víckrát), rozhodla jsem se taky zapojit. Berte to, prosím, s rezervou. :-)

Pozvala mě nejdřív Caddy a poté Ynka.

Teď bych měla někoho taky pozvat, co? Jenže tak trochu nevím, u koho už to bylo, či nebylo, takže kdo chcete, můžete se na svém blogu zapojit a připsat, že jsem vás pozvala. (pokud jste byli mým článkem inspirováni)

A nyní už onen výčet 10ti věcí, které mám ráda (nejsou řazené podle důležitosti):
1. J. R. R. Tolkiena a jeho tvorbu. Díky němu jsem před několika lety začala pořádně žít, zajímat se o spoustu věcí a naučila jsem se toho hodně o životě a o světě. V neposlední řadě je pro mě Tolkien inspirací a podporou v těžkých chvílích.
2. Focení. Fotím asi od 10 let, ale pořádně jsem se o něj začala zajímat až někdy v roce 2007. Nejradši fotím kytky, vodu, krajiny, makra... Jestli chcete, mrkněte se tady.
3. Svou rodinu a kamarády. Jistě, někdy si tak nerozumíme a lezeme si na nervy, ale bez rodiny by to prostě nešlo. Jsem ráda, že můžu žít spokojeně a mít fajn rodiče, protože ne každý má takovou možnost.
4. Muziku. Soundtrack z PP, Enya, Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabáti... A spousta a spousta dalších interpretů. Díky hudbě si odpočinu, odreaguju se, získám inspiraci... Nesmím taky zapomenout na svou kytaru a flétnu :-)
5. Počítač. No jo, výpočetní technika mě fascinovala už v raném mládí. :-) Narozdíl od většiny mých kolegů mě baví i programování a ne jen Word, Excel a internet. Chci se pokusit o dobytí fakulty informatiky na Masarykově univerzitě (či někde jinde), snad to vyjde.
6. Přírodu. Stromy, kytičky, listí, kopce, hory, moře, řeky, potůčky. K tomu snad nemusím nic dodávat. ;-)
7. Cestování. Moc ráda objevuju nová zákoutí naší země i Země. :-) Není nad to, když si můžete prolést ruiny starého opuštěného hradu, objevit jezírko v temném lese, ztratit se ve víru velkoměsta bez mapy a najít něco, co ostatním zůstává skryto!
8. Houby - jako každý správný hobit! :-)
9. Knížky. Sice asi nejsem takový ten typický knihomol, co se klepe hrůzou, když zrovna nemá co číst, ale myslím, že můžu říct, ža čtu poměrně dost (v knihovně by mohli vyprávět). Mám ráda Tolkienovu tvorbu, Hraičářova učně, tvorbu pana Suchého a Šlitra, cestopisy (př. Honza Šťovíček), detektivky (Midsomerské vraždy, Karin Slaughter), atd. Teď momentálně mám rozečteno Proč bychom se netopily o pana Šmída, výborná a trefná knížka vodácích!
10. Filmy. Pán Prstenů, Narnia, komedie všeho druhu, Master and Commander, Ohnivý oceán, Zátaras, Mash (dobře, to je seriál), pohádky, a mnoho dalších snímků.

Tohle, co jsem vytvořila, samosebou není úplný výčet všeho, co mě těší a co mám ráda (to bychom tu byli do zítra). I tak ale gratuluju těm, kteří dočetli až sem a neunudili se. :-) A taky děkuju Caddy a Ynce za to, že mě do téhle věci pozvaly, protože jsem měla možnost popřemýšlet si o tom, co je pro mě opravdu důležité a bez čeho bych nebyla ta správná já.

Mějte se všichni moc krásně!
Vaše Jíťa :o)

Pipin