Červen 2010

Beecake - Rip It Up!

28. června 2010 v 8:00 | Jíťa |  Hudba
BEECAKE - RIP IT UP!
Jak jistě víte, Beecake je Britská skupina, ve ktereé mimo jiné zpívá a hraje na kytaru Billy Boyd - představitel Pipina Brala. Zde si můžete poslechnout podle mého názoru velice povedenou písničku Rip It Up a vychutnat si Billyho příjemný hlásek... :o)


Nové fotky z Terezína TADY! :o)

Už čtyři roky...

20. června 2010 v 8:46 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
UŽ ČTYŘI ROKY...
...se starám o tento blog. Už 1460 dní se zabývám tím, co sem přidat, jak to napsat a kdy zveřejnit. Ano, vážení a milí poutníci, je to tak. Dovolte nyní, abych vás přivítala při čtení již čtvrtého narozeninového Gulášku - článku, jehož náplň je tak torchu statistická, rekordová, informační a snad i zábavná... :o)
  • ZAJÍMAVOSTI
- 20. 6. 2006 začínají oficiální dějiny tohoto blogu - byl vytvořen v hodině IVT zhruba vI wish I was a hobbit :o)8:46 hodin středoevropského letního času
- chvilku (asi 2 minuty) trvalo, než blog dostal svou adresu: vzpomínala jsem tehdá na všechny možné názvy a jména vztahující se k Pánu Prstenů, až mi hlavou prolétla slova: ernil i pheriannath = kníže půlčíků, což je jméno, kterým titulovali Pipina Gondořané v Minas Tirith. Uznávám, že to sice není nic krátkého a lehce zapamatovatelného, ale originální to je... :-)
- první rubrika: HERCI
- asi nejoblíbenější rubriky: TAJNÉ DENÍKY a FOTKY ZE STŘEDOZEMĚ
- dosud nejmladší rubrika: OBRAZÁRNA


TROCHA STATISTIKY:
- zveřejněných ČLÁNKŮ: 209, čili zhruba 52 za rok
- spácháno KOMENTÁŘŮ: 1504 (k 18.6. 2010, 18:07), čili asi 376 za rok
- nejkomentovanější články: Knihovna - info a Quenijština 3. lekce (oba 18 komentů)
- vloženo OBRÁZKŮ: 1844
- počet RUBRIK: 19
- počet ODKAZŮ: 33


ANKETY:
- Jak se vám líbí tento blog? - 80% lidí odpovědělo, že se jim moc líbi (628 lidí z 780, kÉowyn, Bílá rohanská paníteří obpověděli)
- Nejoblíbenější postava? 1.Legolas 23% (203 z 853 hlasů), 2.Aragorn 23% (197), 3. Pipin 6% (56)
- Nejlepší kniha od JRRT? 1. Návrat Krále 37% (354 z 941 hlasů), 2. Společenstvo Prstenu 19% (181), 3. Hobit 15% (147)
- Nejsympatičtější herec? 1. Vigo Mortensen 24% (210 z 849 hlasů), 2. Orlando Bloom 21% (181), 3. Liv Tyler 6% (57)
- Nejlepší místo ve Středozemi? 1. Minas Tirith 20% (141 z 691 hlasů), 2. Roklinka 17% (122), 3. Kraj (94)
- Nejoblíbenější národ? 1. Elfové 48% (232 z 474 hlasů), 2. Hobiti 13% (66), 3. Lidé 8% (39)
- Nejhezčí středozemský jazyk? 1. Quenijština 61% (199 z 323 hlasů), 2. Černá řeč 12% (40), 3. Obecná řeč 7% (23)
- Nejlepší Tajný deník ze Společenstva? 1. Legolasův 37% (51 z 134 hlasů), 2. Pipinův 10% (14), 3. Aragornův 9% (13)
- Nejlepší zbraň? 1. Meč 42% (56 z 133 hlasů), 2. Luk a šípy 36% (48), Hůl/Jeden Prsten 6% (8)

Uf! Řeknu vám, že dá opravdu zabrat, všechno počítat - články, komentáře, hlasy... Nejhorší práce byla s obrázky... :-)

Ještě bych se - v rámci čtyřroční statistiky - chtěla zmínit o zahraničních návštěvách. Cestu si sem našli lidé například z: Ruska, Egypta, Slovinska, Idnie, Filipín, Saudské Arábie, Brazílie, Keni, Venezuely, Gruzie, Mexika, Řecka, Uruguaye, Japonska a dokonce i  z Nového Zélandu :-)

ernil-i-pherianath

Mohla bych taky mírně nastínit, co se chystám dál provádět, že? No, každopádně nechci
skončit! ;o) Mám v plánu pokračovat ve všech rubrikách, popřípadě vytvořit nějaké nové. Přes prázdniny chci dát do pořádku Quenijštinu, protože v ní mám chaos jak v PC tak na papíře, a napsat další lekci - všem se omlouvám, že jsem ji poslední dobou tak zanedbávala!!! Samosebou sem tam přidám nějaký ten obrázek a budu se snažit podávat aktuální zprávy o dění v prstenovském světě.


Chci poděkovat všem, kteří měli zásluhu na vytvoření blogu, na jeho náplni, úpravách,
vylepšeních, vzhledech; dík patří taky lidem, kteří poradili a upozornili na nedostatky. A samozřejmě, že nesmím zapomenout na vás, návštěvníky, protože bez vašich návštěv a komentářů by to opravdu nebylo ono! :-)

Přeju všem krásné léto plné sluníčka, zábavy a odpočinku! Anar kaluva tielyanna!

Vaše Jíťa a Ernil-i-pheriannath :o)Hobitci a mapa

Ukázka Maorského umění

14. června 2010 v 11:30 | Jíťa |  Nový Zéland
UKÁZKA MAORSKÉHO UMĚNÍ

V minulém článku z rubriky Nový Zéland jsme se seznámili s původními obyvateli této úžasné země - Maory. Dneska bych vám ráda ukázala několik fotek zachycujících jejich nádhernou a velice zajímavou kulturu - a to hlavně šperky a řezby. Kdyby vás zajímalo, co že je to za zelený materiál, ze kterého jsou některé šperky vyrobeny, pak vězte, že se jedná o JADE, speciální novozélandský kámen...
Pokud byste chtěli taky něco takového vlastnit (a jste na tom finančně dobře), pak můžete zkusit třeba stránku www.kiwitreasure.com... :-)

Maorské naušnice
přívěšek
maorský přívěšek z Jade
vyřezávkaMaorská tvorba
přívěšek z Jade
maorské přívěšky
vyřezávka
Jade
maorský přívěšek
jade

Bilbo Pytlík

8. června 2010 v 7:04 | Jíťa |  Postavy
BILBO PYTLÍK

Bilbo Pytlík se narodil roku 2890 Třetího věku jako jediný potomek Bungo Pytlíka a Belladony Bralové.
Jak se píše v knize Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky, v roce 2941 Třetího věku Bilba společně navštívili Gandalf a 13 trpaslíků, vedených Thorinem Pavézou. Nakonec Bilba přesvědčili, aby s nimi šel na výpravu k Osamělé hoře. Trpaslíky pak zachránil hned z několika situací, kdy jim šlo o život.
V průběhu jejich cesty se Bilbo ztratil v Mlžných horách, kde se dostal až do jeskyně, kde potmě nahmatal Jeden prsten, který patřil stvoření zvanému Glum. Poté Bilbo potkal i samotného Gluma a uzavřeli dohodu. Pokud Bilbo vyhraje nad Glumem v pokládání hádanek, Glum ho vyvede z hor. Pokud vyhraje Glum, může Bilba sežrat. V průběhu hádanek hobit také vyzradil své jméno a jméno země, odkud pochází. Bilbo nakonec Gluma přelstil záludnou otázkou, "co mám v kapse". Glum dohodu nesplnil a odhodlal se na Bilba zaútočit, ale ten zjistil, že Prsten propůjčuje neviditelnost a sledováním Gluma nakonec cestu z bludiště pod Mlžnými horami našel sám.
Bilbo pak pokračoval s trpaslíky dál, až se dostali do Temného hvozdu. Zde je vysvobodil ze spárů pavouků a lesních elfů a v sudech se po řece dostali až do města pod Osamělou horou. Drak, který v hoře sídlil, byl zabit, ale Bilbo byl zraněn v Bitvě pěti armád. Nakonec se uzdravil a v pořádku vrátil do Kraje.
Roku 2989 Třetího věku si adoptoval Froda, který osiřel po nehodě svých rodičů. V průběhu svého života Bilbo několikrát Prsten použil, například když se chtěl skrýt před svými příbuznými, Pytlíky ze Sáčkova. Vlastnil jej po celých 60 let, aniž tušil, co vlastně ve skutečnosti Prsten je.
Ten mu prodlužoval život, ale Bilbo se na něm stával čím dál tím víc závislý a měl jej pořád u sebe v kapse. V den jeho 111. narozenin se však po Gandalfově výzvě Prstenu vzdal a nechal ho Frodovi, stejně jako celé Dno Pytle. Odešel z Kraje a víckrát ho zde nikdo nespatřil. Odcestoval společně s třemi trpasličími přáteli do Roklinky, kde se usadil a pokračoval ve své knize o putování k Osamělé hoře.
Roku 3021 Třetího věku se vydal společně s Frodem, Gandalfem, Elrondem a Galadriel do Šedých přístavů a nastoupil na loď do Valinoru, kde v poklidu dožil. Byl také prohlášen druhým nejstarším hobitem v celé Středozemi (starší byl pouze Sméagol-Glum).
Bilbo na oslavě 111. narozenin