Duben 2010

Hobiti, elfové a čarodějové - M. N. Stanton

25. dubna 2010 v 1:53 | Jíťa |  Knihovna
HOBITI, ELFOVÉ A ČARODĚJOVÉ - MICHAEL N. STANTON

,,Objevování divů ve světě tolkienova Pána Prstenů"

Na tuto knížku jsem narazila v podstatě náhodou, když jsem v knihovně pátrala po nějakém díle, které potřebuju přečíst kvůli maturitě. Koukám, hledám, a najednou mě do očí praští slovo HOBITI! Neváhala jsem ani chvilku, vytáhla ji z regálu a rychle s ní pádila domů... :o)
Tahle knížka - jak už její název napovídá - se věnuje Tolkienovu světu a to především Pánu Prstenů. V 16-ti kapitolách autor rozebírá děje jednotlivých knih, popisuje postavy, jejich činy a důsledky, nezapomíná ani na krajinu a místy se objevuje i odkaz na mytologii Středozemě, několik Tolkienových citátů, stručný Tolkienův životopis a úryvky z knih.
Nutno říci, že zde nenajdete vyčerpávající informace o všem možném, jedná se spíše o knihu autorových názorů, domněnek a pocitů.
Podle mého je to knížka velice zajímavá a stojí za přečtení.
Pan Stanton je Američan, který už několik desítek let vyučuje Pána Prstenů na univerzitě ve Vermontu.
Z Angličtiny přeložila Stanislava Pošustová; vydala Mladá Fronta v roce 2003.

,,Vzdát se vypadá dost často jako logické či racionální řešení, ale nikdy to není moudré řešení."
- M. N. Stanton


Pár fotek z University of Oxford ZDE :-)

Enya - Amarantine

17. dubna 2010 v 16:41 | Jíťa |  Hudba
ENYA - AMARANTINE


You know when you gave your love away
It opened your heart, everything is new
And you know time will always find a way
To let your heart believe it's true

You know love is everything you say
A whisper, a word, promises you give
You feel it in the heartbeat of the day
You know this is the way love is

Amarantine
Amarantine
Amarantine
Love is always love

You know love does sometimes make you cry
So let the tears go they will flow away
For you know love will always let you fly
How far a heart can fly away

Amarantine
Amarantine
Amarantine
Love is always love

You know when love's shining in your eyes
It may be the stars falling from above
And you know love is with you when you rise
For night and day belong to love


Oscarová kampaň

10. dubna 2010 v 2:50 | Jíťa |  Natáčení - LOTR
OSCAROVÁ KAMPAŇ
FOTR oscar campaignFOTR oscar campaign...
Oscarová kampaň FOTR - Galadriel
Oscarová kampaň - Společenstvo Prstenu

Galadriel

2. dubna 2010 v 12:00 | Jíťa |  Postavy
GALADRIEL
V plášti...
Galadriel měla podle míry Dúnadanů výšku muže (6 stop, 4 palce - kolem 193 cm). Hlavním jejím znakem jsou její dlouhé, stříbrno-zlaté vlasy. Byly zalté jako vlasy její pramáti indis, která byla Vanya. Elfové z Tirionu řekli, že v jejích vlasech je obsažena záře Dvou stromů, Laurelinu a Telperionu. Galadriel byla pyšná a ctižádostivá jako Noldor, ale zmírněná jemností Vanyar. Tuto povahu sdílela se svými příbuznými, otcem Finarfinem a bratrem Finrodem. Při setkání s Gimlim, synem Glóinovým, dala tomuto trpaslíkovi Galadriel své 3 vlasy, jako dar od ní, na žádost Gimliho. Bylo to tím podivnější, že její vlasy byly považovány za div již ve Valinioru a sám Feänor ji mnohokrát žádal o pramen - nedala mu však ani jeden vlas. Její sympatie ke Gimlimu, jedinému trpaslíkovi, který vkročil do Lothlórienu, dokonce znamenaly to, že připustila trpaslíkům vstup do elfského království, čímž si získala Gimliho srdce navždy.

Podle zpěvu Quenta Silmarillion dosáhla Galadriel dospělosti ještě za pobytu Noldor v Blažené říši Amanu ve věku před prvním úsvitem Slunce a Měsíce. Patřila mezi vůdčí osobnosti Vzpoury Noldor, i když neměla sama přímou účast v žádném z nejhorších činů, které byly během této vzpoury spáchány. Po zrádném spálení lodí v zátoce Losgar Fëanorem patřila Galadriel spolu se svými bratry, strýcem Fingolfinem a jeho syny mezi vůdce těch, kdo se přes tuto zradu dostali pěšky přes ledová pole na nejvzdálenějším severu do Středozemě a zúčastnili se Beleriandských válek Noldor proti Morgothovi v Prvním věku.
Během první relativně úspěšné fáze válek přebývala převážně v domě svého bratra Finroda, při jedné z návštěv v Thingolově říši Doriath se však zamilovala do svého budoucího manžela Celeborna a zůstala v Doriathu. Zde se stala učednicí a nejbližší přítelkyní Thingolovy manželky Melian, která díky svému božskému původu (jednalo se o jednu z Maiar - nižších bohů Ardy). Odtud pochází podle všeho převážná část její později ještě zdokonalené kouzelné a věštecké moci.
Po ukončení Beleriandských válek a zajmutí Morgotha byla Galadriel jedním z mála žijících členů královského rodu Noldor, který se nevrátil s vítězným vojskem do Amanu, ale setrval ve Středozemi - v případě Galadriel to byly celé další dva věky. Láska k Celebornovi (který nechtěl opustit Středozem) a možná i její pýcha jí místo toho vedla na východ, přes Ered Lindon.
Na začátku Druhého věku Celeborn a Galadriel bydleli u jezera Nenuial a fakticky vládli Eriadoru. Během té doby se jim narodil syn Amroth. Časem ale Galadriel získala pocit, že se na východě znovu objevuje nějaké nebezpečí (nemohla ještě pojmenovat Saurona, ale byl to on) a proto někdy kolem roku 700 Druhého věku odešli dále na východ a založili říši Eregion na západní straně Hithaeglir (Mlžných hor), poblíž trpasličí Khazad-dûm. Ta se stala známou svými kováři a řemeslníky, nejznámější mezi nimi byl Celebrimbor.
Sauron viděl v Eregionu hrozbu, ale nemohl si dovolit na něj přímo zaútočit. Proto kolem roku 1200 přišel sám, v přestrojení, a učil Noldor tajnostem kovářského řemesla. Přitom je přesvědčil, aby se chopili moci a Galadriel vyhnali - odešla na východ do Lórinandu. Tehdy Noldor se Sauronovou pomocí vytvořili Prsteny moci. Poté Sauron odešel a vytvořil Jeden prsten, elfové poznali že je zradil a prsteny ukryli. Jeden ze tří nejmocnějších, Nenyu, prsten vody, dostala právě Galadriel, ale až do pádu Saurona ve válce Posledního spojenectví ho nemohla používat.
Eregion byl roku 1695 Sauronem zničen a bylo rozhodnuto ho neobnovovat, Galadriel tedy zůstala v Lórinandu. Ve Třetím věku jí tam Nenya umožnila vybudovat na východ od Mlžných hor na březích řeky Anduiny chráněnou říši Lothlórien, kde "nic nepodléhalo času a rozkladu", a která připomínala elfí království z Prvního věku. Galadriel a Celeborn, ani jejich lid se během Druhého a Třetího věku neúčastnili válek elfů a lidí proti Morgothovu následníkovi Sauronovi, omezili se na ochranu hranic vlastní říše. Galadriel byla přesto pro svou moudrost členkou Rady Moudrých, kde se shromáždili nejmocnější z elfích knížat a čarodějů ve společném úsilí o odpor proti Sauronovi.
Galadriel
V knize Pán prstenů je zmiňováno, že Galadriel se na dálku, magickou silou, potýkala s myslí samotného Saurona a byla schopná svými schopnostmi násobenými mocí svého prstenu nejen odvracet Sauronovo oko od své říše a jejího okolí, ale navíc v omezené míře zkoumat mysl Saurona a předvídat některé z jeho plánů.
V první části, Společenstvu Prstenu, Galadriel ve svém domě hostila členy Společenstva, kteří se dostali z Morie. Při jejich setkání v jejím stromovém domě jménem Caras Galadhon, testovala mysl každého ze Společenstva o tom, jací jsou a jaké je jejich rozhodnutí. Boromir tento test považoval za pokušení. Ale i samotná Galadriel byla zkoušena, a to když jí Frodo Pytlík nabízí Jeden Prsten. Galadriel si ale uvědomila, že tak obrovská síla by ji učinila velkou a strašnou a nevěstilo by to nic dobrého. Ve zkoušce uspěla, Prsten odmítla a rozhodla se "zmenšit", předat vládu ve Středozemi lidem a odplout do Valinoru. Před odjezdem Společenstva dala Galadriel každému členu elfí plášť, vybavení včetně lodí a každému speciální dárek od ní.
Krátce po odjezdu Společenstva přilétl orel Gwaihir, nesoucí Gandalfa po boji s balrogem. Galadriel ho vyléčila a oblékla ho do bílé barvy, čímž dala najevo, že se stává vůdcem Istari. Během posledních bitev Války o Prsten, byl Lórien třikrát obléhán vojsky Dol Gulduru, Lórien ale útokům odolal a Galadriel prohlásila, že Lórien dobyt nebude, leda by přišel sám Sauron.
Po porážce Saurona se Celeborn, manžel Galadriel, vydal do Dol Gulduru a obsadil ho. Poté se Galadirel rozhodla ze Středozemě odejít, opustila ji jako největší z Eldar ve Třetím věku. Společně s Elrondem, Gandalfem, Círdanem a hobity Bilbem a Frodem Pytlíkovými odplula Galadriel na Poslední lodi přes Velké moře, tato událost je považována jako konec Třetího věku. Galadriel zároveň opouští Celebrona a odplouvá do Valinoru. V té době jí bylo přes 7000 let, starší byl pouze Círdan, Stavitel lodí.