Prosinec 2009

Silvestrovská rachejtle :o)

31. prosince 2009 v 0:03 | Jíťa |  Videa a Trailery
SILVESTROVSKÁ RACHEJTLE :o)
Ahoj všem!
Jak se máte a jhak jste si užili Vánoce a prázdniny? Doufám, že se vám splnilo všechno, co jste chtěli pod stromečkem najít a že jste si svátky užili.
Mě osobně udělal velkou radost Filmový průvodce k Návratu krále, CD s Čechomorem a hra Imperium... :o)
A co chystáte na dnešek? Oslavíte konec roku v teple domova, nebo někam vyrazíte?
Tady jsem pro vás připravila článek s několika videi, snad se vám budou líbit a pobavíte se u nich.
Krásný konec roku 2009 a šťastný, veselý, pohodový a ničím nerušený rok 2010 přeje
vaše Jíťa :o)
Namarië!


Nejlepší je ten Frodo s pláštěm... :o) :

Gulášková vánočka

24. prosince 2009 v 0:07 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
GULÁŠKOVÁ VÁNOČKA 2009
Mantúlie, nildor!
rok se s rokem sešel a opět se setkáváme zde nad řádky vánočního článku. To to letí, co? :o)
Nevím, jak u vás, ale u nás je asi 40 cm sněhu, který je občasně doplňován čerstvými zásobami z oblohy, teploty se pohybují od 0°C do -17°C, řidiči se čílí, že musí každé ráno ometat své dvoustopé miláčky a mrňtata se radují a s úsměvem od ucha k uchu sjíždějí na sáňkách kdejaký kopeček. Cukroví krásně voní, stromeček tiše stojí v obýváku a na mě vlezla úžasná vánoční nálada... :o)
No, co se blogu týče, za letošek zde bylo učiněno zhruba 11391 návštěv (počítáno k 23. 12. 00:00) a to třeba i z Filipín, Indie, Slovinska, Saudské Arábie, Egypta, Ruska, Norska, Israele nebo Japonska. Všem moc děkuju! :-)
A co chystám do nového roku? To kdybych věděla! Mělo by se tady objevit pár nových rubrik (1-3), jedna z nich mě napadla při uklízení pokojíku. :) Samosebou budu pokračovat ve Fotkách ze Středozemě, článcích o hercích a postavách, v Quenijštině, v obou slovnících (které - doufám - už příští rok dokončím), občas se tu objeví i muzika a zapomenout nesmím ani na novou rubriku o písmech.
Moji milí, přeju vám všem krásné a pohodové Vánoce a celý zbytek roku 2009. Chci vám mockrát poděkovat za návštěvy, komentáře, za radu, pomoc, pochvalu a já nevím, co ještě. Mějte se krásně a doufám, že se vám bude v novém roce s desítkou na koci dařit!
Namarië, tenn´enomentielva!
Vaše Jíťa a Ernil-i-pheriannath
P.S.: Komentujte, komentujte, komentujte! Cokoliv, kdekoliv a jakkoliv! Prosím.... :o)
P.P.S.: Co říkáte Hostinci u starého pařezu? :)

  • HOBIT
Nijaké převratné novinky se - co se filmu týče - momentálně nedějí, takže jen v rychlosti.
Ian McKellen přijal roli Gandalfa četl scénář první části dvoudílného Hobita a také řekl, že už se ví, kdo se stane Bilbem.
John Rhys-Davis popřel, že by se měl znovu objevit v roli Gimliho: ,,Možnost hrát v Hobitovi jsem absolutně vyloučil. Bylo by to pro mne velmi emotivní, hrát znovu."
Viggo Mortensen se prý na NZ setkal s G. del Torrem, je tedy možné, že objeví ve druhém, tzv. překlenovacím hobitím filmu.
  • NAROZKY A VÝROČÍ V PROSINCI A LEDNU
1. 12. tomu bylo už 6 let, které uplynuly od premiéry Návratu Krále v novozélandském Wellingtonu.
8. 12. oslavil své 33. narozeniny představitel Smíška Brandoráda - Dominic Monaghan. 16. 12. bylo Mirandě Otto - Éowyn - 42 let. Den poté, 17. 12. slavil Bernard Hill - Théoden - 65. narozeniny.
3. ledna 2010 uplyne 118 let od narození J. R. R. Tolkiena.
Oralndo Bloom oslaví 13. 1. své 33. narozeniny. A 28. 1. bude Elijahu Woodovi - Frodovi 29 let.
Všem gratuluju!

  • BÁSNIČKA V RUNÁCH
Abeceda k rozluštění je ZDE... :o)
  • ENYA - JOURNEY OF THE ANGELS
Ještě než se zaposloucháte do této krásné koledy, dovolte mně vás upozornit na fakt, že 24. 12. se budou na Óčku od 23:00 do 00:00 vysílat Enyiny klipy...


  • DIPLOMY
  • FOTEČKY...
Konečně jsem se přinutila k akci a vybrala první várku fotek z Irska, můžete se na nš podívat TADY, jestli budete mít chuť, čas a náladu... :o)

Gimli

18. prosince 2009 v 12:45 | Jíťa |  Postavy
GIMLI
Gimli (narozen 2879 Třetího věku) je trpaslík a jeden z členů Společenstva prstenu. Náleží k Durinovu lidu a je synem Glóina, který putoval společně s Bilbem k Ereboru. Na Elrondově radě byl vybrán jako doprovod pro Froda na jeho výpravě za zničením Jednoho prstenu.
Gimli je vzdáleným potomkem Durina Nesmrtelného, otce lidu, k němuž Gimli náleží. Je poprvé představen v Pánovi Prstenů při Elrondově radě, kam přišel spolu se svým otcem se zprávami z jejich domova, Ereboru. Byl vybrán jako zástupce trpaslíků do Společenstva prstenu, jež mělo za úkol zničit Jeden prsten.
Zpočátku byl v neustálém rozporu s elfem Legolasem, protože jejich rasy se neměly v lásce kvůli zničení Doriathu a také proto, že Legolasův otec Thranduil uvěznil Glóina spolu s ostatními trpaslíky během Bilbovy výpravy. Přesto se pomalu stávali přáteli až z nich byla téměř neodlučitelná dvojka.
Se vstupem do opuštěného dolu Durinova lidu, Morie, byl zprvu nadšený a plný optimismu, že tu najde kolonii trpaslíků vedenou jeho příbuzným Balinem, ale poté se ukázalo, že trpaslíci byli vyvražděni a důl obývají skřeti a jeskynní trolové. Při nálezu Balinova hrobu byl Gimli téměř přemožen žalem a odmítal místo opustit i při napadení skřety, takže jej Legolas musel odvést. Společenstvo pak prchalo před skřety a nakonec se dostalo z morijských dolů jen díky Gandalfovi, který se zřítil do propasti při boji s balrogem. Poté musel Gimli spolu s ostatními do Lothlórienu, lesa obydleného elfy, kteří však nejsou k trpaslíkům přátelští. Elfové, jež je provázeli, mu chtěli jako jedinému ze Společenstva zavázat oči, což málem vedlo k hádce, kterou zachránil Aragorn, když řekl, že jestli má mít zavázané oči Gimli, budou je mít všichni.
Gilmiho smýšlení o elfech dramaticky stouplo při setkání s Galadriel, vládkyní lesa. Její krása, laskavost a pochopení ho fascinovalo natolik, že na konci pobytu, kdy každý mohl požádat o nějaký dar, chtěl jen jeden z Galadrieliných stříbrozlatých vlasů. Galadriel byla jeho smělým přáním překvapena, ale vyhověla mu a dala mu hned tři. Vlasy Paní z Lesa byly považovány za jeden z divů a tvrdilo se, že se na nich zachytilo světlo Dvou stromů - a právě její vlasy prý před dávnými věky přiměly Fëanora, aby vytvořil silmarily, v nichž by bylo světlo Dvou stromů zachyceno. Několikrát prý Galadriel přemlouval, aby mu dala svůj vlas, ale ta mu nikdy nevyhověla, protože jej nikdy neměla v lásce. Že vyhověla Gimliho přání nasvědčuje, že v něm skutečně poznala přítele elfů. Tyto vlasy nechal Gimli po skončení výpravy zasadit do křišťálu a choval je navždy jako svůj největší poklad.
Po rozbití Společenstva na Rauroským vodopádem se přidal k Legolasovi a Aragornovi, aby pronásledovali skřety, kteří unesli Smíška s Pipinem. Pro Gimliho byla cesta asi nejnáročnější protože byl ze všech tří společníků nejmenší a nebyl zvyklý na tak dlouhá pronásledování.
Gimliho láska ke Galadriel je také vidět při setkání s Éomérem, jenž se o ní špatně zmínil, protože o Lothlórienu dosud slyšel jen špatné a lživé pověsti. Gimli se ihned ohradil hrubými slovy, situace musela být opět zachráněna Aragornem.
Později prokázal svoji odvahu v bitvě o Hlásku, kde soutěžil s Legolasem o to, kdo zabije víc skřetů (Gimli zvítězil se 42, Legolas měl 41). V bitvě také zachránil život Éomerovi a postupně se z nich stali velcí přátelé.
Po bitvě byl nadšen krásou Třpytivých jeskyní Aglarondu v Helmově žlebu a přemluvil Legolase, aby slíbil, že se sem po válce vrátí. Gimli mu na oplátku slíbil, že s ním půjde do Fangornu, a obě tato místa pak skutečně navštívili, což dokazuje jejich přátelské pouto. Jejich přátelství bylo tak velké, že dokonce jezdili na jednom koni, jménem Arod, kterého jim zapůjčili Rohirové.
Spolu s Aragornem se vydal na pomoc Gondoru skrze Stezky Mrtvých. Zatímco Dúnadani překonali svůj strach, protože byli zvyklí následovat své velitela Aragorna, a Legolas žádný strach z Mrtvých necítil, Gimli pociťoval neskutečnou hrůzu vstoupit do podzemí. Přesto Gimli cestu uskutečnil, a ačkoli se pro svůj strach cítil zahnaben, překonání sebe sama bylo opravdovým hrdinstvím.
S Aragornem, Legolasem a posilami z jižních lén Gondoru tak dopluli proti proudu Anduiny do bitvy na Pelennorských polích a porazili Sauronův výpad. O několik dnů později vyrazili se zbytky gondorského vojska proti Mordoru a vybojovali velikou bitvu před jeho branami, která se nakonec obrátila ve vítězství, díky tomu, že Frodo dokonal své poslání a zničil Prsten. V bitvě byl vážně zraněn hobit Peregrin, když zabil náčelníka obrů a ten se na něj zřítil. Byl to právě trpaslík Gimli, který hobita našel, ztraceného pod mrtvými těly a blízkého smrti.
Po válce odvedl velkou část Durinova lidu do jeskyní Aglarondu v Helmově žlebu, kde založil novou trpasličí říši a stal se prvním pánem Třpytivých jeskyní. Trpaslíci pod jeho vedením pak opravovali škody způsobené během Války o Prsten, hlavně znovu postavili bránu Minas Tirith z mithrilu a oceli. Gimli se také vyznamenal při prohledávání Orthanku, kde s jeho pomocí byla nalezena Sarumanova tajná místnost s některými ukrytými poklady, mimo jiné s elendilmirem, Hvězdou Dúnadanů, královskou čelenkou Arnoru. Elendilmir zřejmě Saruman našel na Isildurových ostatcích, když v Anduině hledal Prsten.
Gimli byl 139 let starý, když Společenstvo prstenu vyrazilo z Roklinky (o 52 let starší než Aragorn). Datum jeho smrti není známo, ale v Červené knize je napsáno, že když Aragorn roku 120 Čtvrtého věku zemřel, plavil se s Legolasem do Valinoru (na zvláštní povolení, které bylo uděleno na přímluvu Galadriel) a byl tak prvním trpaslíkem, jenž byl v zemích neumírajících.

Quenijsko-český slovník Q

12. prosince 2009 v 15:43 | Jíťa |  Quenijsko - Český slovník
QUENIJSKO-ČESKÝ SLOVNÍK Q
quáco, corco - vrána
qual- - zemřít v bolesti
qualin - "mrtvý" (o elfech)
qualmë - smrt, agónie
quámë - nemoc, choroba
quanta - plný, úplný, celý
quantien - plný rok = yen
quár, quárë - pěst
quat- - plnit, naplnit, vyplnit, splnit; bud. čas quantuva - naplní (enquantuva - znovunaplní)
quel- - (1)utichat, slábnout, ztrácet se, hasnout, pohasnout, blednout, vyblednout
quel- - (2)selhat, neuspět, zklamat; bud. čas queluva
quelet (pl. queletsi) - mrtvola; loico - mrtvé tělo, mrtvola, zdechlina
quellë - blednutí, slábnutí, utichání, ubývání, zánik; pozdější část podzimu
quén (pl. queni) - někdo, jeden, osoba, jedinec, muž či žena...; pl. osoby, (nějací) lidé, oni s nejobecnějším významem, (jako v "oni (lidé obecně) říkají, že... říká se") V kombinaci s kořenem podst. nebo příd. jména se používá k označení nějakých navyklých funkcí nebo k popisu něčeho co má nějakou podstatnou (permanentní) vlastnost; např. roquen, cityaquen, arquen, aiquen, ilquen
quendë - elf; málo používaný sg. od Quendi
Quenderin, Quendian - elfský, elfů
Quendi - elfové jako rasa (mluvící)
quendi (pl. quendir) - elfka, elfská žena
quendu (pl. quendur) - elf, elfský muž
quenta - příběh
quentalë - historka, vyprávění, zpráva
quenya - elfština (mluva); Quenya lambë - Elfská řeč, jazyk
querna - otočený, obrácený (vyjadřuje změnu); viz nuquerna
quessë - pero, peří
quesset - polštář, poduška
quet- - říct, říkat, mluvit; min. čas quentë
quetta (pl. quettar) - slovo
quil-* - odpočinout si
quildë - ticho, mlčení, klid, odpočinek
quinga - luk (jako zbraň)
quingi- - brnkat, zabrnkat (např. na harfu, lyru)
quinquenna - kokořík
quiquilla - konvalinka vonná, "lilie z údolí"
quor- - utopit se, utonout, dusit (se), udusit (se), zadusit (se)
quorin - utonulý


Runy z Hobita

4. prosince 2009 v 17:26 | Jíťa |  Písma
RUNY Z HOBITA
Milí poutníci,
jak jistě všichni víte, pan Tolkien stvořil Středozem i všechny ostatní země se vším všudy - s rozličnými národy, krajinami, městy, královstvími, jazyky, ale i s písmy všech možných druhů a tvarů. A právě Tolkienovým písmům se bude všenovat tato nová rubrika. Na co se v ní můžete těšit? Představíme si různé druhy a styly písem, ukážeme si, jak se co píše a zkusíme si v nich i něco přečíst.
Jako první přicházejí na řadu runy z knížky jménem Hobit. Ač se vám to možná zdá složité, pak vězte, že opak je pravdou... :o)


No, a když už víme, co jaký znak znamená, můžeme se vrhnout do čtení...

Hodně trpělivosti, vytrvalosti a zdaru přeje
Vaše Jíťa :o)

P.S.: Moje podzimní fotky ZDE :o)