Září 2009

David Weinham

26. září 2009 v 13:50 | Jíťa |  Herci
David Wenham (21. září 1965, Marrickville - Syndey, Austrálie)
Modrooký a zrzavý Australan David Wenham, přezdívaný Daisy, se narodil 21.září 1965 v Marrickville v Sydney jako nejmladší dítě Kath a Billovi Wenhamovým. Kromě staršího bratra Petera má ještě pět sester. Ctižádostivý mladý herec studoval na University of Western Australia, než začal v polovině 80.let účinkovat v úspěšném televizním seriálu SONS AND DAUGHTERS.
David Wenham


V 90.letech si na okamžik odskočil k divadlu (hra The Boys), načež se objevil v komedii GREENKEEPING (1992), v Hollywoodské sci-fi akci ÚTĚK Z ABSOLOMU (1994) a prvních ovací se dočkal za ztvárnění pyromana v NOCI BLÁZNŮ (1996). Po hrstce menších filmových rolí se znovu představil v dramatu THE BOYS, tentokrát však ve filmovém zpracování. Za postavu bývalého trestance, který se vrací po krátkém pobytu ve vězení domů, byl nominován nejen na cenu Australského filmového institutu (AFI), ale i v kategorii "nejlepší herec v hlavní roli" na Film Critics' Circle of Australia, a stal se miláčkem australského publika.
Téhož roku zazářil v komediální sérii SEACHANGE, za níž si vysloužil vedle další nominace na cenu AFI zejména reputaci "zdráhavého" sex symbolu. Následujícího roku přijal roli lidského a laskavého kněze v nenápadném snímku MOLOKAI: THE STORY OF FATHER DAMIEN (1999) a pro změnu byl již poněkolikáté nominován na AFI. Přestože romantické komedie BETTER THAN SEX (2000) a RUSKÁ PANENKA (2001) mu přinesly věhlas, teprve až Luhrmannův muzikál MOULIN ROUGE (2001) vnesl Wenhama do povědomí zámořských diváků, a jeho postava matematika v thrilleru THE BLANK definitivně prokázala, že David je schopen sám utáhnout celý film. V roce 2002 se představil jako dealer heroinu v dramatu THE PURE a v dobrodružné taškařici se Stevem Irwinem LOVEC KROKODÝLŮ.
Následujícího roku se Wenhamovi naskytla příležitost ze všech největší - zahrát si ve hvězdně obsazeném výpravném fantasy PÁN PRSTENŮ: DVĚ VĚŽE. Díky své podobnosti se Seanem Beanem byl obsazen do role Faramira a nabídky od filmových tvůrců se začaly jen hrnout. Konečně získal vytouženou cenu AFI za nejlepší herecký výkon v krimikomedii VYROVNAT SI ÚČTY (2003) a vrátil se jako Faramir v NÁVRATU KRÁLE (2003). Díky své snaze a píli dostala jeho postava více prostoru i času na plátně.
V roce 2004 vyhlásil společně s krajanem Hughem Jackmanem válku všem vlkodlakům a upírům v komerčním hitu VAN HELSING a v roce 2005 se ujal jedné z vedlejších rolí ve westernu PROPOSITION. Jelikož Wenhamova sláva neustále roste, určitě se můžeme těšit na řadu kvalitních a snad i originálních snímků. Příkladem nám budiž roku 2007 uvedený blockbuster 300: BITVA U THERMOPYL.

Obrázky/Pictures

Česko-quenijský slovník K

18. září 2009 v 9:22 | Jíťa |  Česko - Quenijský slovník
ČESKO-QUENIJSKÝ SLOVNÍK K
k - an
k, na, do - konc. -nna, pl. -nnar
k, směrem k - ana, na
kabát - vacco
kadeř - findë
kam* - manna
kámen - ondo, pl. ondor, sar
kámen, tvarovaný - ambal
kamenitý - sarna
kamínek - sar, pl. sardi
kamna - urna
kanál (vodní) - celma
kapat - lim-
kapička - liptë
kapka - limba
kapradí - filquë, filinquë, filimpë
kapradina, převislá - eldasilquë
kára - norollë
kaštan - mavoisi, alda mavoitë
kaštan, jedlý - mavoisi tapatenda
kazit - hasta-
každý - ilqua
každý, všichni - ilquen
kde - massë
kdo - man, mani
kdokoliv - aiquen
kdysi - yá
když - írë
keř - tussa
kéž - nai
kladivo - namba
klanět se - caw-
klátit se - linga-
klenba - rondo, coromindo
klenba, kupole - telluma
klenot - mírë, mir
klenutý strop, střecha - rondo
klepat - tam-
klesat, zapadat - núta-
klesat, zapadat (o slunci) - númeta-, númenda-
klesnout - luvu-*
klesnout, prudce - talta-
klíčit - tuia-, tuima-
klid - sérë, quildë
klidný - pasta
kmen, parta - hostar
kniha - parma
kočka - mëoi
kočovný - ránen
koho? - manno
kokořík - quinquenna
koloběh, věk - randa
komnata - sambë, -san
komunikace - centa
komunikace myslí - osanwë-centa
končící - tyelma
končit - telya-, telu-
konec - metta, telma, tyel, mentë, telu, tyeldë
konečné blaho - manar, mandë
konečně - yallumë*
konečný - telda, tyelima, métima
konstrukce - tanwë, curwë
konvalinka vonná - quiquilla
kopec - ambo, tundo
kopec; do kopce (příslovce) - ampendë
kopec, osamělý, izolovaný - tolmen
koruna - rië
korunovaný - rína
kořen (jedlý) - sulca
kost - axo, pl. axor
koule - coron
kousat - nac-
kousnout - nac-
kousnutí - nahta
kouzelník - sairon
kouzlo - lúcë
kouzlit - luhta-
kov - rauta, tinco
kovář - tanno
kožešina - helma
kráčet - vanta-, linna-, lelya-, min.č. lendë
kraj, okraj - rína
kraj, území - nórië
krájet - rista-
krajina, otevřená - latina
krajní - erúmea
král - aran
královna (ta, která je vznešená...) - tári
královský - aranítë
krása - vanessë
krásný - írima, pl. írimë, vanima, vanya, linda, calwa
krátký - sinta
kráva - yaxë, pl. yaxi
kreatura, silná a nepřátelská - rauco
krev - sercë, yár
krk - yatta, yat
kromě - hequa, ara
kroutit (se) - ric-
kroužit - hwinya-, pel-
krtek - noldarë, nolpa
kruh - cornë
kruh osudu - Máhanaxar (cizí slovo v Quenye, převzaté a adaptované z Valarin)
krůpěj - limba
krutý - nwalca
krysa - hyaro
krýt - tup-, telta-, halya-
křehký - tereva
křičet - rama
křídlo - ráma, pl. rámar
křik - nyalmë, rambë, yalmë
křik (vítězný) - yello
křivý - cauca
křížem, přes - arta
křížení, setkání (tří a více) - yomenië
křížit - tara-
který, která, které - ya; v kterém - yassë, v kterých yassen
kulatý - corna
kůň (rychlý, jezdecký) - rocco
kupa - hahta
kupa, hromada - cumbë
kupit (se) - hosta-
kupole, klenba - telluma, coromindo
kus - cirma
kus dřeva, hrubý - runda
kus dřeva, tvarovaný - pano
kůže - helma
kvést - lohta-
květ - lossë
květen - Lótessë
květina - lótë
květina s velkými jednotlivými květy - indil
kvil - miulë


Boromir

4. září 2009 v 21:34 | Jíťa |  Postavy
BOROMIR
Boromir se narodil roku 2978 Třetího věku. Jeho otcem byl Denethor II., matkou Finduilas, dcera Adrahila z Dol Amrothu. Boromirův mladší bratr Faramir se narodil roku 2983. Následujícího roku se Denethor stal správcem trůnu Gondoru, tuto hodnost převzal po svém otci Ecthelionovi II. Roku 2988 zemřela Finduilas a Denethor se stal pochmurným, chladným a izoloval se od rodiny. V té době se sblížili Boromir s Faramirem a stali se opravdu velkými přáteli. Denethor vždycky upřednostňoval Boromira, pročež byl považován za odvážnějšího a nebojácnějšího než jeho mladší bratr. Mezi bratry však nepanovala žádná rivalita. Boromir vždycky Faramirovi pomáhal a podporoval ho.
Boromir byl velkým válečníkem a brzy se stal v Gondoru slavným. V reakci na prorocký sen, který oba bratři měli, byl Boromir zvolen, aby se roku 3018 vydal do Roklinky. Cesta z Minas Tirith mu zabrala 110 dní, jel po jemu neznámých cestách, až konečně dorazil do Roklinky, o které vědělo jen málo Gondorských. Na brodu v Tharbadu Boromir ztratil koně, dál cestoval po Zelené cestě pěšky. Do Roklinky přijel před začátkem Elrondovy rady. Na radě sdělil ostatním novinky z Gondoru, hlavně o neustálém válčení s Mordorem. Také se snažil ostatní přesvědčit, aby směl vzít Jeden prsten do Gondoru a použít jej proti nepříteli. To ale nikdo nechtěl dovolit, jelikož Prsten nelze použít proti Sauronovi, protože jej ovládá svou vůlí. Následně se tedy alespoň přidal ke Společenstvu prstenu, jež mělo za úkol zničit Prsten v Hoře osudu. Ještě před odchodem Boromir zatroubil hlasitě na gondorský roh se slovy, že neodejde jako zloděj, který se plíží nocí. Elrond ho poté varoval, aby už takhle nikdy netroubil, dokud nedorazí k hranicím Gondoru.
Společenstvo se vydalo na cestu. Při neúspěšném pokusu o přechod Mlžných hor průsmykem Caradhrasu Boromir prokázal svou sílu a statečnost při brodění hlubokým sněhem a bojem s vlky v pustině. Společnstvo se pokusilo překonat hory skrze doly Morie, kde padl Gandalf v boji s balrogem. Po pádu Gandalfa převzal velení Aragorn. Dalšího dne dorazili do Lothlórienu, kde Boromir podstoupil zkoušku mysli od Galadriel. Než Lórien opustili, Boromir dostal od elfů dary: elfí plášť a zlatý opasek. Boromir jako gondorský válečník se obával, že Gondor brzy padne před Sauronovým náporem, a protože chtěl ve válce zvítězit (a získat slávu), Prsten nad ním pomalu začal získávat moc. Bylo však rozhodnuto, že Prsten bude zničen v ohních Hory osudu. S tím Boromir nesouhlasil, stále přesvědčoval ostatní, že Prsten bude v Gondoru v bezpečí a pomůže ubránit jeho zemi. Neuspěl však. A tak se v jeho mysli, pomalu ovládané Prstenem, začal rodit nápad, že by Prsten mohl vzít sám, a ochránit svůj lid. Když se Frodo, který nesl Prsten, vzdálil od ostatních, vydal se Boromir za ním a požadoval, aby mu Frodo Prsten vydal. Ten samozřejmě nechtěl a když se mu ho pokusil Boromir násilím vzít, nasadil Prsten a utekl. Až teď si Boromir uvědomil, co provedl, ale bylo příliš pozdě. Věděl, že Společenstvo by ho už nepřijalo.
V té chvíli zaútočili skuruti a Boromir se s nimi pustil do bitvy. Byl smrtelně zraněn, když bránil hobity Smíška a Pipina. Tak Boromir odčinil zlo, kterého se dopustil na Frodovi, a odešel jako čestný muž. Ještě před smrtí zatroubil na gondorský roh a přivolal tak Aragorna, který však přiběhl příliš pozdě a hobiti byli odvlečeni. Než zemřel, požádal Aragorna, aby se pokusil ubránit Minas Tirith. Pak zemřel. Aragron, Gimli a Legolas ho tam nechtěli jen tak nechat, a tak použili jednu z loděk, kam Boromirovo tělo uložili a poslali ho společně s jeho mečem, štítem, opaskem, pláštěm, zlomeným rohem a se zbraněmi nepřátel, jež zabil, do Rauroských vodopádů. Společně pak zazpívali na Boromirovu počest píseň. Zemřel 26. února 3019 Třetího věku. Po třech dnech nalezl Faramir loď s Boromirovým tělem, plujícím po řece Anduině.