Červen 2009

Enya - Only time (remix)

27. června 2009 v 18:54 | Jíťa |  Videa a Trailery
ENYA - ONLY TIME - remixHodně štěstí, zdraví... potřetí!

20. června 2009 v 8:46 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
HODNĚ ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ... POTŘETÍ!
Jak se tak každoročně školní rok chýlí pomaličku, ale jistě ke svému konci, aby přenechal vládu prázdninám, začínám vždycky už tak od konce května přemýšlet o tom, co by bylo vhodné napsat do narozeninového Gulášku. Něco smysluplného, plného vděku, díků a slibů pokračování. Řeknu to ale na rovinu - žádný jiný článek se mně nepíše hůř (což je možná trošku paradoxní)...

Víte, napadá mě, že kromě mé obrovské záliby v Pánu Prstenů toho o mně vlastně moc nevíte, co? Netušíte, kdy můj nový život nastal, jaká jsem, co mám ráda (a co ne) atd. Pokusím se sebe tedy zkráceně popsat: 1,68 m (jako Billy Boyd :o) ), hnědé háro, brejličky. Nejčastěji mě máte možnost spatřit v mikině či svetru, černých gatích a teniskách. Pokud mě potkáte někde v přírodě, budu u sebe mít na 99,998% foťák a budu se krčit nad nějakou tou malou kvetoucí flórou. Muzika? Soundtrack LOTR, Enya, Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Simon&Garfunkel, Bon Jovi... Filmy? LotR, Piráti, Augustus - první císař římský, Sedmá rota, Rok ďábla, Butch a Sundance - začátky, Účastníci zájezdu, Sexy Pistols, Stůj nebo se netrefím, Doba ledová (+ další animáky), Rob Roy... Knížky? LotR, cestopisy (doporučuju ty od Honzy Šťovíčka), westerny, Triptich, Tvář (a jiné thrillery...). Permanentní činnost? Učení. Volný čas? Focení, internet, turistika, plavání (a topení;-)), čtení, rejžing zlata... Oblíbené místo? Někde u vody, v lese, na louce, v horách, u moře... Oblíbené země? NZ, Anglie, Skotsko, Irsko, Island, Aljaška...

A co já a LOTR? tenhle krásný vztah začal - přesně si na to vpomínám - 13. 4. 2005. Do té doby by se můj život dal popstat slovy chaos, sled náhod, bezradnost, problémy se sebou i se školou. Až po tomhle datu se konečně objevil nějaký řád, nějaký smysl toho všeho. Najednou bylo za co bojovat, za co se rvát, proč stát v první řadě vojska a nést první nápor útoku statečně a odvážně, ikdyž se mi mnohokrát nechtělo. Ale stát na pokraji bitvy, které se utéct nedá, je ještě horší, jak řekl Peregrin Bral, ten v mých očích nejlepší a nejstatečnější človíček (pardon, hobit), kterého znám. Právě jemu - a říkejte si co chcete - vděčím za to, že jsem se k PP dostala a že s ním žiju dodnes a bojuju za to, čemu věřím a co mám ráda. Pipine, ten největší dík patří tobě. DÍKY.
(Ten obrázek jsem nekreslila...)

No ale teď zpět k blogu. Za poslední rok se toho dělo, myslím, docela dost, a já jsem se snažila o těch nejzajímavějších věcech informovat, poreferovat, nebo na ně alespoň upozornit (namátkou vybírám The Hunt for Gollum, přípravy Hobbita, nové LOTR knížky...). Jsem nesmírně ráda za každý komentář, hlas do ankety, za návštěvu, za pomoc, radu, pochvalu ba i kritiku. Přála bych si, aby tenhle blog i nadále fungoval jako jakási knihovna informací, obrázků a zajímavostí o světě Pána Prstenů, kde by každý našel to, co potřebuje, kde by si mohl odpočinout od složitého bludiště internetu a kam by se (a to bych blya velice ráda) rád vracel.
Ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců. Ale jedno vím jistě: nekončím a ni to nemám v úmyslu. Připravuju další 2 - 3 rubriky, anketu... Nechte se překvapit! :o)

Děkuju všem spřáteleným, přátelům, kamarádům, těm, kteří poradili a pomohli, když bylo nejhůř...
A hlavně: DĚKUJU J. R. R. TOLKIENOVI

Vaše Jíťa a Ernil-i-pheriannath :o)

P.S.: P. Jackson a GdT o Hobitovi: http://www.fantasyplanet.cz/lotr/art.asp?id=1507
P.S. S.: Moje fotky jarní květeny na http://allarmedar.blog.cz/0906/vzpominky-na-jaro (udělejte mi radost a hoďte tam komentář... Jo, a držte palce a autoškolou! ;o))

Nový Zéland - podnebí

12. června 2009 v 22:18 | Jíťa |  Nový Zéland
PODNEBÍ NOVÉHO ZÉLANDU
Nový Zéland se rozprostírá od subtropů přes mírný pás až k subarktickým oblastem. Roční období se střídají opačně než u nás - když my máme zimu, novozélanďani si užívají letního sluníčka. Nejchladněji je v červnu, červenci a srpnu, nejtepleji pak v prosinci, lednu a únoru.

Rozdíly mezi létem a zimou nejsou moc velké: zima je deštivá a větrnná, teploty jen výjimečně klesají k bodu mrazu, sníh se v nízkých polohách objevuje velmi zřídka (ve vyšších polohách - např. v oblasti Jižních Alp - se drží i v létě); v létě pak ani na subtropickém severu nedosahují často teploty 30°.
Teploty se s nadmořskou výškou rychle mění. Na severu NZ je horko a deštivo, na jihu a ve větších výškách je chlaději. I vlétě hrozí špatně oblečenému člověku v horách nejen při přenocování podchlazení. Chladný vítr od moře je téměř stálý, přeháňky jsou časté i v létě. Četnost srážek se v různých oblastech liší, od 400 mm ve sřední části Jižního ostrova do 12000 mm v Jižních Alpách.
Počasí je nejstálejší v období od prosince do března, dokáže se však velmi rychle změnit. Na NZ ke velice intenzivní UV záření (díky čisté atmosféře) a pokud si člověk nechrání svou pokožku, může se snadno spálit.

MÍSTO
PRŮM. TEPL. V LEDNU
(°C)
SLUN. SVIT V LÉTĚ
(HODIN)
PRŮM. TEPL. V SRPNU
(°C)
Auckland16-2479-15
Rotorua12-2464-13
Wellington13-2066-12
Nelson12-2293-13
Qeenstown10-2261-10


Andy Serkis

4. června 2009 v 17:53 | Jíťa |  Herci
ANDY SERKIS

datum narození: 20.4.1964
místo narození: Ruislip, Londýn, Anglie, Velká Británie
výška: 173 cm

Andrew Serkis se narodil 20. dubna 1964 v londýnské čtvrti Ruislip. Jeho otec byl lékařem a často pracoval mimo Evropu. Andy tak podstatnou část dětství strávil na Blízkém východě. Mladický sen stát se malířem jej zavedl až ke studiím výtvarného umění na Lancaster University. Zde si našel celoživotního koníčka v horolezectví. Jak příhodné pro muže, který se jednoho dne stane Glumem a King Kongem! A ještě na universitě také přičichl k divadlu; nejprve jako autor dekorací a osvětlovač, později přechází k drobným štěkům na jevišti, aby nakonec našel v herectví trvalé zaměstnání. Profesionálem se stává už v roce 1985, od kdy je členem lancasterského souboru Dukes Playhouse. Za dvacet let u divadla několikrát zazářil v Shakespearovi (Král Lear, Macbeth, ale také Iago v Othellovi), ztělesnil Macheatha v Brechtově Žebrácké opeře a je i vyhledávaným muzikálovým hercem (ústřední party v Kabaretu a v Někdo to rád horké). K jeho nejvýraznějším působištím patří kromě Royal Exchange Theatre v Manchesteru, na jehož scéně se objevoval po mnoho sezon, také londýnská divadla Old Vic a Royal Court Theatre.
Andy Serkis
V televizi a ve filmu Andy Serkis působí už od konce osmdesátých let, už od počátku zde však nemá na růžích ustláno. Z miniroliček jen obtížně přechází aspoň do titulků. Výrazně se zapsal například v krimi Grushko (1993) nebo v gangsterské sérii Finney (1994). Asi nepřekvapí, že ztělesňoval především kreatury všech druhů a rozměrů, od křiváků až po zjizvence. Za všechny jmenujme třeba sociální drama Stella Does Tricks (1996) o mladé glasgowské prostitutce (Kelly Macdonaldová) nebo hořkou romanci Loop (1997).
Prvním režisérem, jemuž se podařilo posunout Serkisovu filmovou kariéru, byl až Mike Leigh. U něj Serkis ztělesnil neodbytného pana Evanse v portrétu dvou soudobých Londýňanek Na vážno (1997). Ale taky si zopakoval svůj divadelní part choreografa Johna D'Aubana v Leighově rozmarné dobové komedii Topsy-Turvy (1999). Jejími hrdiny byli světoznámí autoři operetek Gilbert a Sullivan. Zároveň se ale Serkis s koncem tisíciletí prosadil i do dalších viditelných úloh: byl barbarským Billem Sykesem v televizním Oliveru Twistovi (1999), básníkem Johnem Thelwallem v historickém dramatu Pandaemonium (2000) nebo jedním z vojínů ve válečném hororu Mrtvá hlídka (2002). A výrazně na sebe upozornil ve Winterbottomově Nonstop párty (2002), když ztvárnil hudebního producenta Martina Hannetta, toho času ve svém pijáckém období. Zejména jeho otrhaní zuřivci se pomalu stávali pamětihodnou tváří britského filmu.
Právě v té chvíli si režisér Peter Jackson volí Andyho Serkise do role zrůdného Gluma, zoufale bažícího po mocném Prstenu. Protože však měla postava vzniknout za pomoci počítače, Serkisovou úlohou je "pouze" svého hrdinu předehrávat a později jej namluvit v dabingovém studiu. Na plátně jsme jej zahlédnout neměli (to se změnilo až ve třetím dílu trilogie), přesto si nakonec za svou hlasovou a pohybovou kreaci vysloužil uznání kritiky i obdiv fanoušků. I jeho zásluhou se Glum nestal pouhým monstrem, ale lítost vzbuzujícím stvořením, jenž se omylem připletl do velké hry mocných. Za své oddané služby filmu a Jacksonovi byl Serkis odměněn jednou ze dvou kopií Prstenu, které byly používány při natáčení - tu druhou má ve vlastnictví Elijah Wood. Když pak režisér Jackson přichystal další velkofilm s digitálním hrdinou, King Konga (2005), volba jeho hereckého představitele byla dopředu jasná. Vedle výpomoci trikařským specialistům se ale Serkis objevil i předAndykamerami, když si ve filmu zahrál kuchaře Lumpyho.
Jen co se Andy Serkis proslavil, začal být pravidelně užíván v komických úložkách, které by na jeho působení v Pánovi prstenů upomněli - němý zabiják pan Škleb v bondovské komedii Strombreaker (2006) je toho nejjasnějším příkladem. Serkis na sebe ale upozornil také animovaným snímkem Spláchnutej (2006), když namluvil afektovaného krysáka Spikea. Můžeme jej spatřit v historickém thrilleru Dokonalý trik (2006), kde představuje pobočníka vynálezce Nikoly Tesly (David Bowie). Naopak příležitosti důsledněji představit svůj komediální talent měl Serkis jenom poskrovnu. Za zmínku stojí snad jedině šéf ústřední hrdinky z veselohry Přes noc třicítkou (2004) a krátký Standing Room Only (2004), kde si mohl vyzkoušet dokonce trojroli.