Říjen 2008

The Wild Child od Enyi k poslechu

30. října 2008 v 10:23 | Jíťa |  Hudba
ENYA - THE WILD CHILD
Sice není z LotR, ale písnička je to moc hezká...
P.S. Moc to sem sice nepatří, ale pokud byste si chtěli prohlídnout pár mých vlastnoručních fotek z podzimní přírody, stačí kliknout na http://allarmedar.blog.cz/0810/podzimni-malovani. Dík... :o)
Podzimní Gulášek

24. října 2008 v 2:46 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
PODZIMNÍ GULÁŠEK
Mantúlie, příchozí poutníci!
Když se podívám z okna, vidím kopec. Koukám se na něj každý den několikrát, a přesto je vždycky úplně jiný. Ráno nad ním vychází slunce a mezi stromy se líně válí mlha. Odpoledne je prozářený od sluníčka. A večer, když se den začne naklánět, se nad ním objeví tmavé mraky, pod nimi slabý pás fialové oblohy a poslední paprsky ho vybarví do krásných teplých barev, ač kolem dokola je zima a skoro i mráz. Zkráceně - podzim je tady... Občas mě můžete potkat, jak se potuluju přírodou s foťákem, okukuju barevné listí na stromech a čekám, až sluníčko vyleze, nebo naopak zaleze, aby byl záběr co nejlepší. A tak nějak se mi nechce. Nechce se mně věřit, že už za pár týdnů budu zase starší, a že rok s osmičkou na konci bude za chvilku minulostí, přestože se ještě nic extra osudového nestalo. Jenže - ono se toho dělo a pořád děje hodně. Především v Lotrovském světě běhá jedna zajímavá zpráva za druhou... V tomhle článku vám nějaké z nich přináším.
Pěkné čtení a pohodový podzim přeje
Vaše Jíťa :o)
  • HOBBIT už existuje!
Samozřejmě tím nemám na mysli, že by Guillermo del Torro dokončil námi tak očekávané filmy o pouti Bilba Pytlíka a 13 trpaslíků. Ale přesto je nadpis pravdivý - 20. 8. 2008 totiž režisér spolu s Peterem Jacksonem, Fran Walshovou a Phillipou Boyensovou začal oficiálně pracovat na scénáři! Hodně zdaru, pevné nervy a dobré nápady!
Pokud si chcete přečíst rozhovor a zamyšlení nad drakem Šmakem, pak máte moždost zde:
  • 22. 9. 2008 - Hobití narozeniny
Tento den měli pánové Frodo a Bilbo Pytlíkové narozeniny, které byly oslaveny v Los Angeles v Griffith Park, kde proběhlo setkání příznivců nejen hobitů, ale i celého Pána Prstenů.
  • Bilbo v televizi?
Velkou radost mně udělalo zjištění, že na ČT 2 beží každý pátek zhruba od 21:00 britský seriál The Office - Kacl. Ptáte se proč? Protože představitelem jednoho človíčka (myslím, že se jmenuje Tim) je Martin Freeman, o kterém se vyskytlo celkem dost zvěstí ohledně role Bilba Pytlíka. Jinak - kdo máte rád suchý britský humor jako já, tak se určitě mrkněte!
  • Howard Shore pokračuje...
... s tvorbou hudby pro Prstenovský svět! Konkrétně již začal dělat hudbu pro Hobbita a co víc: Na jaro příštího roku (neznámo kdy a ani blíže kde) byl ohlášen konzert Symfonie Pána Prstenů v Praze! Tak to sledujte, vstupenky zatím v prodeji nejsou...
  • Narozeniny v říjnu
Kromě toho, že 11. 10. tomu bylo uý devět let od začátku natáčení, tak mají v říjnu narozky dvě nám hodně známé osoby. 20. 10. oslaví Viggo Mortensen - Aragorn 50. narozky. A stylově na Halloweena 31. 10. bude Peter Jackson oslavovat svoje 47. narozeniny. Gratuluju!

Král

17. října 2008 v 12:13 | Jíťa |  Poezie a Próza
KRÁL

Král slují pod horami,
král drahocenných gem,
zas těmi drahokamy
povládne v domě svém.

Zas korunován nyní,
za zvuku nových strun
své harfy, v zlaté síni
zasedne na svůj trůn.

Zašumí v horách lesy
a v slunci stébla trav
a řeky u podlesí
oblečou zlatý háv.

A každý proud si výskne
a přejde všechen žal,
jezero se třpytem blýskne,
až vrátí se zas král!


Smíšek Brandorád

9. října 2008 v 7:15 | Jíťa |  Postavy
SMÍŠEK BRANDORÁD
Otec: Saramír Marnotratný
Matka: Esmeralda Bralová
Manželka: Estela
Smělmír Brandorád se narodil roku 2982 Třetího věku (1382 Krajového letopočtu). Jeho otcem byl Saramír Brandorád, pán Rádovska a jeho matkou Esmeralda Bralová, mladší sestra Paladina Brala, otce Pipina. Smíšek neměl sourozence, ale byl neustále se svým bratrancem Pipinem a vycházeli spolu jako bratři.
V knižní podobě Pána Prstenů vedl Froda, Sama a Pipina zkratkou skrz Starý hvozd, kde se setkali s Tomem Bombadilem. V Roklince byl několikrát viděn, jak studuje mapu a plánuje trasu jejich cesty. Společně s Pipinem se po Elrondově radě přidali ke Společenstvu Prstenu.
U Amon Henu viděl s Pipinem smrt Boromira, jež se je snažil zachránit před skuruty, kteří je chtěli odvléct do Železného pasu. Skuruti byli po dlouhém putování Rohanem pobiti rohanskými jezdci a Smíšek s Pipinem utekli do Fangarnského lesa. Tam potkali Stromovouse, jednoho z entů. I přes Stromovousův zákaz pili Smíšek s Pipinem vodu z Fangornského potoka a po ní značně vyrostli, a tak se stali nejvyššími hobity v historii Středozemě (měřili 4,5 stopy).
Poté Stromovouse přemluvili, aby svolal Entí sněm, kde se rozhodlo, že enti půjdou do války proti Sarumanovi. Společně s enty dobyli Železný pas a postarali se o Sarumanovu porážku. Potom vyčkali příjezdu krále Théodena, s kterým pak jeli do Rohanu. Když Pipin odjel s Gandalfem do Gandoru, Smíšek se spřátelil s Théodenem a stal se jeho panošem. Společně s Éowyn tajně jeli do bitvy na Pellenorských polích. Tady se v průběhu bitvy střetli s černokněžným králem Angmarou, vůdcem nazghúlů. Smíšek zezadu nazgúla bodl svým mečem, který mu mohl, jako jeden z mála, ublížit. Poranil si ale ruku a byl přenesen do Domů uzdravování v Minas Tirith, kde se Aragornovou pomocí rychle zotavil. Smíšek byl poté nastávajícím králem Rohanu Éomerem prohlášen za rytíře Marky.
Když se společně vrátili do Kraje, byli uznáni nejvyššími hobity, co kdy žili. Smíšek se pánem Rádovska jako jeho otec. Roku 62 Čtvrtého věku (1484 Krajového letopočtu) přišla zpráva z Rohanu, že král Éomer si přeje před svou smrtí ještě naposled vidět Smíška s Pipinem. Smíškovi bylo tehdy 102 let. Úřad i majetek oba předali svým následovníkům a odjeli do Edorasu a víckrát je v Kraji nikdo nespatřil. V Edorasu Smíšek zůstal až do smrti krále Éomera a pak se s Pipinem vydali do Gondoru, kde dožili poslední roky života. Když zemřeli (kolem roku 1541 Krajového letopočtu), byli uloženi do hrobky v Rath Dínenu, po boku krále Elessara, mezi velikány Gondoru.

Fotky ze Středozemě - Osgiliath

2. října 2008 v 10:38 | Jíťa
FOTKY ZE STŘEDOZEMĚ - OSGILIATH
Na dnešní cestě za přírodními a lidskými rukami vytvořenými pozoruhodnostmi Středozemě se podíváme do Osgiliathu. Uvádím zde několik historických událostí:
1437 Třetího věku byl Osgiliath vypálen a osgiliathský palantír byl ztracen.
1640 Třetího věku byl královský dvůr přemístěn do Minas Anor (Minas Tirith) a Osgiliath začal chátrat.
11. března 3019 postal Denethor Faramira, aby znovu dobyl Osgiliath z rukou skřetů Temného pána.
Přeju příjemnou cestu!