Červenec 2008

Prázdninový Gulášek z cest

30. července 2008 v 11:53 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
PRÁZDNINOVÝ GULÁŠEK Z CEST
Mantúlië meldor!
Prázdniny jsou v plném proudu a po deštivých a zatažených dnech se na nás konečně usmála modrá obloha s rozzářeným sluníčkem. Jak si užíváte volno? Byli jste někde v dalekých krajích či na táboře, nebo se teprve chystáte (v tom případě přeju šťastnou cestu!)? Co se týče mě, právě v těch deštivých dnech jsem byla na dovče. Ale i přes dosti často zataženou oblohu jsem si z oněch vzdálených krajin přivezla hodně zážitků...
Ať vás na vašich cestách potkají samé dobré události a ty špatné ať se vám vyhnou velkým obloukem!
Vaše Jíťa :o)
  • Gandalf se vrátí!
Možná už jste taky zaregistrovali ty nespočetné a stále se množící zprávy o obsazení rolí v Hobitovi. Ovšem dvě postavy mají herecké představitele jisté již skoro na beton (chybí jen podepsat smlouvu). A to: Sir Ian McKellen - opět si nasadí špičatý klobouk a šedé roucho Gandalfovo; a Andy Serkis - schová se jako Glum v Mlžných horách se svým Miláššškem, bude čekat na Bilba a vymýšlet zapeklité hádanky...
  • Narozeniny v srpnu a září
Představitel Denethora John Noble oslaví 20. 8. své 60. narozeniny. O osm dní později, 28. 8. bude Billymu Pipinovi Boydovi 40 let. 12. 9. bude oslavovat svoje 77. narozeniny Ian Holm - Bilbo. Allan Lee si přiťukne s rodinou a přáteli na zdraví 20. 9., kdy mu bude 61 let. Gratuluju!
  • They´re Taking The Hobbits To Isengard :o)
Tak toto je název jednoho povedeného videa, které stojí za to si pustit a zapnout k němu zvuk!
  • Propršené Slovensko 2008
Jak už jsem se zmínila, na mojí dovolené byly snad jen dva dny, kdy se z olověných mraků nesnášely těžké dešťové kapky. Pokud se chcete o mých příhodách v zemi našich jihovýchodních sousedů Slováků něco dozvědět, mrkněte se na můj nově zřízený druhý blog o všem možném:

Na cestě...

24. července 2008 v 1:01 | Jíťa |  Poezie a Próza
NA CESTĚ...
Plameny v krbu šlehají,
Pod střechou lůžka čekají,
Nás ještě nohy nebolí,
Kdo ví, co skrývá okolí:
Snad strom anebo kameny,
Jež máme poznat právě my.
List a tráva, strom a květ,
Nehleď zpět! Nehleď zpět!
Kopec, rybník pod nebem,
Stále jdem! Stále jdem!
[]
Za rohem třeba připravená
Je zlatá brána otevřená,
A třebaže ji minem dneska,
Zítra nás zavede k ní stezka.
A půjdem skrytou pěšinou
Za sluncem nebo za lunou.
Jabloň trnka, líska, hloh,
Ty drž krok! Ty drž krok!
Písek, kámen, tůň a hráz,
Zdravím vás! Zdravím vás!
[]
Dům za mnou, svět přede mnou,
Mnohé cesty po něm jdou.
Než tma padne do tváří,
Než se hvězdy rozzáří,
Pak za mnou svět, dům přede mnou,
Poutníci doma ulehnou.
Mlha, soumrak, oblaka,
Neláká! Neláká!
Oheň, lampa, chléb, mám hlad,
A pak spát! A pak spát!

Sam Křepelka

17. července 2008 v 20:50 | Jíťa |  Postavy
SAM KŘEPELKA
Otec: Peckoslav Křepelka
Matka: Bela Dobříšková
Bratři: Pecků, Halfred
Sestry: Sedmikrása, Mája, Mochnička
Manželka: Růžena Chaloupkocá
Dcery: Elanor Sličná, Růža, Zlatovláska, Sedmikrása, Prvosenka, Rubína
Synové: Frodo Zahradníček, Smíšek, Pipin, Peckoslav, Bilbo, Robin, Tolman (nazýván též Tom)
Sam Křepelka se narodil 6. dubna 2980 Třetího věku. Jeho otcem byl Peckoslav Křepelka, zvaný Kmotr, a matka Bela Dobříšková. Sam měl také pět sourozenců: starší Pecků, Halfera, Sedmikrásu a Máju a mladší Mochničku. Žil od narození v Kraji a dělal zahradníka Bilbovi Pytlíkovi. Byl také zamilován do půvabné hospodské Růži Chaloupkové, se kterou se později oženil. Jednoho večera Sam pod oknem Dna Pytle stříhal trávu a přitom vyslechlGandalfa, jak vypráví Frodovi příběh o Prstenech moci. Gandalf to však zaznamenal a jako trest za poslouchání cizího rozhovoru ho poslal s Frodem na výpravu za zničením Prstenu. V Roklince vyslechl Elrondovu radu a když slyšel, že se Frodo vypraví do Mordoru, aby zničil Prsten, ihned se přidal k družině. Sam se prokázal jako dobrý společník, ochránce, ale hlavně jako věrný přítel. Nesl většinu nákladu, který Frodo se Samem měli. Vařil a v noci držel stráž. V Lothlórienu dostal od Galadriel krabičku se zemí z Galadrielina sadu. Když potkali Gluma, Sam na rozdíl od Froda tvora prohlédl a věděl, že má nekalé úmysly. To se potvrdilo v průsmyku Cirith Ungol, kde je Glum nechal na pospas Odule. Poté co Odula omráčila Froda, Sam s ní bojoval, zranil ji a zahnal do úkrytu. Myslel však, že Frodo je mrtvý. On ale nebyl a navíc ho zajali skřeti. Ti se ale mezi sebou servali, Sam využil situace a Froda osvobodil. Na malou chvíli dokonce nesl Prsten, který vzal omráčenému Frodovi. Po osvobození mu ho vrátil. Poté společně putovali přes pustou pláň Gorgoroth a Sam Froda neustále podporoval. Frodo už téměř umíral únavou a žízní, Sam na tom nebyl o moc lépe. Nakonec se dostali do nitra Hory Osudu, ale zde se znovu objevil Glum a zapásil s Frodem o Prsten. Po zničení Prstenu byli odneseni orly do Roklinky. Když se vrátili se Smíškem a Pipinem do Kraje, viděli, co se s ním stalo. Spolu s dalšími hobity vyhnali z Kraje Sarumanovy sluhy. Sám Saruman byl zabit Červivcem. Sam pak využil svůj dar od Galadriel, krabičku s požehnanou zemí, a vysázel stromy nové. Díky tomu byla také velká úroda. Po Válce o Prsten se Sam oženil s Růžou Chaloupkovou, se kterou se přestěhoval do Dna Pytle. Spolu měli 13 dětí: Elanor Sličnou, Froda Zahradníčka, Růžu, Smíška, Pipina, Zlatovlásku, Peckoslava, Sedmikrásu, Prvosenku, Bilba, Rubínu, Robina a Tolmana. Po narození jejich prvního dítěte, byl Sam doprovodit Froda a Bilba do Šedých přístavů, odkud odplouvali lodí do Valinoru, Země Neumírajících. Frodo Samovi odkázal celé Dno Pytle a Červenou knihu Západní marky (příběhy Bilba a Froda), aby ji dokončil. Roku 1427 Krajového letopočtu byl Sam zvolen starostou Kraje a později byl zvolen hned několikrát. Roku 1482 Krajového letopočtu zemřela Růža Chaloupková a Sam se rozhodl odejít. Předal Červenou knihu své dceři Elanor a opustil Kraj. Ve Středozemi ho už nikdo nikdy neviděl. Elanor tvrdí, že odešel do Šedých přístavů a odplul za Frodem do Zemí Neumírajících, do Valinoru, kde pravděpodobně v průběhu Čtvrtého věku zemřel.

Fotky ze Středozemě - Minas Morgul

9. července 2008 v 22:07 | Jíťa |  Fotky ze Středozemě
FOTKY ZE STŘEDOZEMĚ - MINAS MORGUL
Vítám vásm na další cestě po známých místech naší milované Středozemě. Na dnešním putování zamíříme do Minas Morgul - bývalé gondorské Minas Ithil, kterou ovládl Temný pán a kde našel útočiště Pán Nazghúlů, černokněžný král Angmara...

Úvod do studia Quenijštiny

2. července 2008 v 12:00 | Jíťa |  Quenijština
ÚVOD DO STUDIA QUENIJŠTINY
Quenya má svůj původ ve společném prajazyku všech Eldar, praeldarštině. V době, kdy tři klany Eldar přišli na pozvání Valar ze Středozemě do Valinoru, se již praeldarština rozrůznila na jazyk klanu Teleri - quenijštině blízkou telerijštinu, a na Quenijštinu, jazyk Vanyar a Noldor, rozlišený dále na velmi blízká nářečí těchto dvou kmenů. Jazyk té části Teleri, kteří nakonec zůstali ve Středozemi a stali se Šedými elfy Beleriandu - Sindar, se během odloučení velmi změnil a vyvinul se v sindarštinu.
Quenijštinu přinesli do Středozemě zpět na počátku Prvního věku Středozemě Noldor, kteří odešli z Valinoru do vyhnanství, aby na Morgothovi vybojovali zpět tři Fëanorovy silmarilly. Král beleriandských Sindar však její používání ve své říši zakázal, kvůli zločinům, které Noldor spáchali na telerijských příbuzných Sindar ve Valinoru při zabíjení rodných. Noldor proto převzali pro běžnou komunikaci sindarštinu a Quenya se stala jazykem písemných záznamů, básní a ceremonií.
Od Noldor se quenijštině i sindarštině naučili též lidé z Tří domů Edain, kteří po Morgothově porážce na konci prvního věku dostali od Valar darem ostrovní říši Númenor. I zde se Quenya stala ceremoniálním jazykem, a ačkoliv se jí běžně nehovořilo, používala se často pro jména.
Toto postavení quenijštiny se nezměnilo ani ve Třetím věku, kdy se její znalost udržovala jednak v místech noldorského osídlení (Šedé přístavy, Roklinka a Lothlórien) a jednak mezi potomky Númenorejců Dúnadany
Slovo Kwenja (v dialektu Vanjar Kwendia) je vytvořené ze stejného základu jako Kwendi = Elfové. Základní význam je tedy "Elfština, jazyk Kwendi", ale slovo Kwenja je také řazeno ke kořeni -kwet- =mluvit a také samy kořeny -kwet- a -kwen- mohou být spojeny: ti, kdož se snažili přijít na kloub Kwenji měli za to, že Kwendi znamená "Ti, kdo mluví hlasy" a jak poznamenává Pengolodh, Kwenja vyjadřuje "jazyk, řeč". Kwenjou je také nazýván paralambe, "jazyk knih" a tarkwesta, "vysoká řeč".
Prozože pochází z Valinoru, může být též označena jako valinorejština nebo "řeč elfů z Valinoru". Po konci Prvního věku mnoho Noldor přesídlilo na ostrov Tol Eressëa, nedaleko Amanu. Odtud je Kwenja zvána "jazyk Eressëe (nebo Avallonë po stejnojmenném městě)".
Pro amanské Teleri byla Kwenja Goldórin či Goldolambe, znamenající "Noldorština, jazyk Noldor". V trpasličí řeči slovo Kwenja znělo Kweneglin nebo Kwendhrin.
Elf Glorfindel mluvil o Kwenji jako o "Dávném jazyce". Pro Númenorejce se Kwenja nazývala Nimrie nebo "Nimradanský jazyk", neboť Dúnedain nazývali elfy Nimír, Nádherní.
Ve Sředozemi se Kwenja stal jazykem vědění a obřadů.
Poznámka autora: Učebice, která tímto článkem začala vycházet je složená z mnoha rozličných článků z nejrůznějších stránek. Vybrala jsem proto vždy to nejdůležitější a veškeré infce, které se v učebnici vyskytnou jsou ověřené, což znamená, že se vyskytly na dvou různých a na sobě nezávislých stránkách. Pokud si budete chtít zkopírovat cokoli na svoje stránky, je to možné, ale nejdřív mě to písněte a přidejte taky odkaz na váš web, ju? Díky a doufám, že se vám z mojí Nové učebice Quenijštiny bude dobře studovat tento krásný elfský jazyk...
Vaše Jíťa :o)
Několik zdrojů na závěr (není to však úplně všechno, na kupu jich určitě zapomínám...):