Listopad 2007

Anketa o nejhezčí jazyk Středozemě

26. listopadu 2007 v 2:17 Ankety
KTERÝM JAZYKEM STŘEDOZEMĚ MLUVÍTE, LÍBÍ SE VÁM, NEBO SE UČÍTE?
Mára rë! :o)
Jak jste na tom se znalostí cizích jazyků? Zřejmě umíte něco anglicky nebo německy, popřípadě španělsky, francouzsky, italsky, atd. Ale co takhle jazyky používané bytostmi ve Středozemi? Máte s nějakým své zkušenosti? Hlásněte tedy do ankety! :-)
Namarië, vaše Jíťa :o)

Jak se natáčelo... :o)

18. listopadu 2007 v 5:26 | Jíťa |  Natáčení - LOTR
JAK SE NATÁČELO :o)
Jacksonovu adaptaci dnes přijímají i skalní tolkenisté, přinejmenším je podle nich mnohem lepší než animovaný Pán prstenů Ralpha Bakshiho z roku 1978, jehož děj končí bitnou u Helmova žlebu. Bez Baskhiho by však paradoxně současná trilogie možná asi nevznikla - Jackson se totiž do Tolkienovi knihy zaujal až poté, co ho zaujal ostatními diváky zavrhovaný kreslený film. ,,Dodnes mám někde své první vydání Pána prstenů," vzpomíná režisér, ,,na obálce je obrázek z Baskhiho filmu."
Pán prstenů nepřinesl slávu jen svým hlavním představitelům. Bret McKenzie, který se na pár vteřin mihl ve Společenstvu Prstenu během Elrondovy rady jako jeden z elfů v pozadí, má dnes na internetu přehršel fanouškovských stránek plných básní, fotomontáží a vzrušených diskusí o jeho údajném vztahu s Legolasem. Tvůrci Pána prstenů si jeho obdivovatelů zjevně všimli a v Návratu krále mu vložili do úst celou větu. ,,Má paní, nesmíte otálet!" osloví elf Arwen v jedné z prvních scén - a fanoušci tleskají.
Pro natáčení trilogie bylo vyrobeno 1 600 párů latexových hobitích nohou na jedno použití. Hobití nohy spolu s dalšími doplňky chrlila jako na běžícím pásu zvláštní pec, která běžela nepřetržitě čtyřiadvacet hodin dnně, sedm dní v týdnu. Zatímco husté hobití chlupy tvořila obyčejná vlna, ochlupení na maskách skřetů pocházelo z exotického jaka.

Cate Blanchett

10. listopadu 2007 v 4:46 | Jíťa |  Herci
CATE BLANCHETT
Celé jméno: Catherine Elise Blanchett
Narozena: 19. května 1956
Místo narození: Melbourne, Vitoria, Austrálie
Cate Blanchett je jedním ze tří dětí matky australanky a otce američana, který zemřel, když jí bylo deset let. Po střední škole se rozhodla studovat ekonomii a umění na Melbournské univerzitě. Studium však nedokončila a místo toho se rozhodla cestovat. Jistou dobu žila v Anglii a v Egyptě, nakonec se ale vrátila zpět do Austrálie, kde se v Sydney zapsala na divadelní školu National Academy of Dramatic Arts.
Cate

Po jejím dokončení v roce 1992 začala působit v divadelním spolku Sydney Theatre Company. V televizi se poprvé objevila v jednom z dílů seriálu Záchranáři (1993). První významnějším úspěch zaznamenala ve válečném dramatu Cesta do ráje (1997), kde si zahrála australskou ošetřovatelku z druhé světové války po boku Glenn Closeové. Stejný rok si zahrála hlavní ženskou roli v romantické komedii Lizzie je poklad (1997), za kterou získala cenu pro nejlepší herečku od Australského filmového institutu. V dalším snímku Oscar a Lucinda (1997) ztvárnila australskou podnikatelku Lucindu, která se dostane do milostné aféry s knězem a hazardním hráčem Oscarem.

Celosvětovou popularitu jí přinesla role Elizabeth v historickém filmu Královna Alžběta (1998). Za svůj skvělý výkon získala ocenění Zlatý globus, British Academy Award a nominaci na Oscara. O rok později si s Julianne Mooreovou zahrála v komedii Ideální manžel (1999). V další komedii Bláznivá runway (1999) si zahrála s Johnem Cusackem, Billy Bobem Thorntonem a Angelinou Jolie.

V jednom z nejúspěšnějších filmů roku, psycho-thrilleru Talentovaný pan Ripley (1999) se objevila po boku Matta Damona, Gwyneth Paltrow a Juda Lawa. Své posavení filmové hvězdy potvrdila v thrilleru Téměř dokonalý zločin (2000) po boku Giovanni Ribisi, Keanu Reevese a Katie Holmesové.

Menší pozornosti se jí dostalo v romantickém dramatu Muž, který plakal (2000) režisérky Sally Potter s Christinou Ricci a Johnny Deppem v hlavních rolích. Film měl premiéru na filmovém festivalu v Benátkách a Blanchett za něj získala cenu za nejlepší herečku ve vedlejší roli od filmových kritiků z Florida Critics Circle. V krimi komeCatedii Banditi (2001) si zahrála rukojmí dvou bankovních lupičů, která se zanedlouho stane jejich komplicem a postupně i milenkou Joeho Blakeho (Bruce Willis) a Terry Lee Collinse (Billy Bob Thornton). Za svůj výkon byla nominována na Zlatý globus a cenu SAG.
A pak to přišlo, nejúspěšnější role v její dosavadní kariéře - elfka Galadriel, královna Lothlorienu ve fantasy trilogii Petera Jacksona: Pán Prstenů. Celá trilogie se natáčela na Novém Zélandě 18 měsíců. První díl - Společenstvo Prstenu byl uveden do kin v roce 2001. Film se ihned stal absolutní jedničkou, která bořila statistiku nejen v návštěvnosti, ale i tržbách. Spolu s Elijahem Woodem, Viggo Mortensenem, Liv Tyler, Ianem McKellenem a Orlando Bloomem se stali středem zájmu všech světových médií. Za svůj herecký výkon v prvním díle Pána Prstenů získala cenu organizace National Board of Review, jako nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Druhý díl - Dvě Věže byl uveden do kin o rok později a kopíroval úspěchy prvního dílu. Třetí pokračování - Návrat Krále byl do kin v USA uveden v roce 2003 a u nás počátkem roku 2004.

V roce 2002 obsadila titulní roli Charlotte Grey ve stejnojmenném válečném dramatu z II. Světové války podle knižní předlohy Sebastiana Faulkse. Zahrála si také v rodinném dramatu Ostrovní zprávy s Kevinem Spaceyem a Julianne Mooreovou v hlavních rolích. Film Nebe, ve kterém se Cate objevila spolu s Giovannim Ribisim měl premiéru na Berlímském filmovém festivalu.

V roce 2003 si zahrála ve filmu Veronica Guerin, který je založen na skutečném příběhu žurnalistky, zavražděné v roce 1996 drogovými dealery a v thrilleru Rona Howarda Ztracené. Také byla k vidění ve velice úspěšném životopisném filmu o Howardu Hughesovi Letec s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
Cate Vlanchett je od roku 1997 vdaná za Andrewa Uptona, se kterým má syna Dashiella Johna Uptona (narozený 1991).
Cate Blanchett...

Grímův tajný deník

2. listopadu 2007 v 6:38 | Jíťa |  Tajné deníky ze Dvou Věží
GRÍMŮV TAJNÝ DENÍK
1.den: Nuda, nuda, nuda. Je to hrůza všichni jsou nadšení z koní a mečů. Já ne.
2.den: Konečně něco zajímavého, dostal jsem pozvání na kurz: "SLIZOUNEM SNADNO A RYCHLE". Slibují moderní metody v informatice, lákařský rychlokurz, módní poradenství. Žádný koně a meče, asi to prubnu. Tělesné vady vítány. Hmmm...
10.den: Hurá vzali mě!!! Koněčně vypadnu! Musím jet na koni - blééé.
13.den: Dorazil jsem do školícího střediska v Orthranku, je to tu zajímavý. Instruktor je starší, ale štramák. Docela se mi líbí jen se obávám co na to ostatní.
O něco později: Hurááááá jsem tu nejkrásnější. Je tu spousta skřetů a ty pro mě nepředstavují konkurenci. Jen doufám, že neberou holky.
Ještě o něco později: Huráááá holky neberou!!! Jsem tu nejkrásnější!!!!
14.den: Měním image a musím říct, že je to docela paráda. Černá mi sekne a ty kruhy pod očima jsou úžasný. Bílá nezdravá pleť s tím krásně kontrastuje. Doufám, že se Sarumanovi líbím.
20.den: Mám vynikající výsledky a postupuju úžasným tempem. Jen vztah se Sarumanem uvíznul v mrtvém bodě. Počkám na konec kurzu. Měním vzhled vlasů na ulízaný, naolejovaný a vlnitý. Jsem tu nejkrásnější!
98.den: Končím kurz jako nejlepší z 350 účastníků. Skřeti na mě nemaj, je s nima akorát nuda. A jsem krásnější než oni.
99.den: Mám depresi - Saruman má jiného. Dobrovolně se hlásím na akci ROHAN. Ať si Saruman uvědomí jak je to nefér takhle si zahrávat s city.
O něco později: Jen jestli ví co to je. Třeba si tam najdu někoho jiného.
102.den: V Rohanu je to snadný. Králi jsem vsugeroval Alzhaimera šmrncnutýho Parkinsonem. Namluvil jsem mu, aby vyhodil kosmetičku a nechal tréninku s mečem, protože to je momentálně nemoderní. Jsou tu Theodred, Éowyn a Éomér. Theodred je zajímavej asi ho svedu. Éowyn by taky nebyla marná, jen kdyby nemávala pořád tím mečem. Éomer je blbeček s mečem.
125.den: Když jsem zkoušel pozvat Theodreda na procházku objevil se ten nechutně žárlivý Éomer. Vytáhnul na mě meč. Je to namyšlenej trouba.
440.den: Poslal jsem je na obhlídku. Kluci skřetí jsou pro a zamordujou Éomera.
447.den: Blbý skřeti to zvorali a zabili Theodreda. Éowyn z toho má škodolibou radost. Je to krásná holka jen kdyby víc poslouchala co jí říkám.
450.den: Éomér má blbý narážky na mě. Naštěstí král nesnáší útoky na kohokoli ve svém okolí, protože si není jistej jestli je to na něho, nebo na někoho jiného. Éomer dostal vyhazov a dobře mu tak. Svádím Éowyn - je to těžký, chtěla by bejt chlap.
452.den: Dneska dorazila konkurence. Snažil jsem se, aby se nepotkali s králem. Ten starej Gandalf je ale hrozně vlezlej. Je to blbý, ten praštěnej elf je hezčí než já. Gandalfův bodyguard je ranař i když furt prudí s tím, že není král. No a co. Naštvanej fousatej křeček je bohužel naštvanej fousatej trpaslík. Proč si na mě zased? Praštil se mnou několikrát o zem a ještě si o mě opucoval boty. Gandalf si myslí, jak je důležitej a furt votravuje s tím svým rychlo liftingem. Celý moje snažení je na levačku, vyléčil krále. Dostal jsem vyhazov z Edorasu. Vracím se na Orthrank.
455.den: Vracím se k Sarumanovi, sice se ještě nerozešel se Sauronem, ale co tady je to nejlepší - jsem tu nejkrásnější a to je hlavní. Přinesl jsem sebou rohanskou strategii a plány Helmova žlebu. Dalo mi makačku naučit se to nazpaměť, chtělo by to pořádný vybavení pro špionáž.
460.den: Po prostudování začal Saruman vyrábět bomby. A vyslal Vrrky - no nevím. Doufám, že zabijou toho protivnýho elfa nebo aspoň toho fousatýho křečka.
462.den: Ti blbí skřeti se nechali zmasakrovat. A nezvládli zabít ani toho fousatýho křečka.
463.den: Vojsko vyrazilo do Helmova žlebu. Už se těším na bojový zprávy.
464.den: Okolo Orthranku řádějí entí vandalové. Chtělo by to nějakou pořádkovou službu. Saruman je čím dál naštvanější, protože používá pro spěšný zásilky SKURUT EXPRES KURÝRA a mají už 14 dní zpoždění. Odnáším to ale já. Nechutně pořád komanduje. Mám ho plný zuby.