Červen 2007

Výroční narozeninový Gullášek

20. června 2007 v 8:46 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
VÝROČNÍ NAROZENINOVÝ GULÁŠEK
Mára rë, mí milí příchozí! :o)
Rok se s rokem sešel a blog dnes slaví své první narozeniny. 365 dní je dlouhá doba a tak si myslím, že by bylo dobré si pár věcí připomenout a okomentovat, jak se při podobných přílažitostech dělá.
První, co přijde na řadu ve výročním komentování budou Tajné deníky, které vás podle všech těch spokojených a rozesmátých komentářů a vzkazů zaujaly asi nejvíce. Váš zájem o ně mě těší, ale co vám musím oznámit je fakt, že každý měsíc bude vycházet jenom jeden Tajný deník z toho důvodu, že deníků ze Dvou Věží už není tolik jako ze Společenstva Prstenu. Vyskytlo se i pár dotazů, jestli deníky píšu já. Bohužel, musím vás zklamat, deníky k nám přišly, jak jsem kdesi četla, z Anglie. A co se Legolasova deníku ze Dvou Věží týče - názor na docela dost silnou příchuť homosexuality s vámi plně sdílím, ale nemůžu s tím nic udělat, protože už by to prostě a jednoduše nebyl onen Tajný deníček blonďatého elfa. :o)
Dalším "pánem na holení" bude rubrika Fotky ze Středozemě. I zde jsem se setkala s pozitivním ohlasem, ať už u Minas Tirith, Kraje, Edorasu, Roklinky, Železného Pasu nebo Lothlorienu. Nápad ukázat si různé pohledy na pokaždé jiné místo se zrodil v mé hlavě při jedné z hodin informatiky - jak stylové… :o) A jak vidno, nápad to byl více méně dobrý. Chci připomenout, že ještě nemám vymyšlené místo do příštího článku, tak něco navrhněte, budu ráda.
Do třetice všeho dobrého jsou tu obrázky. Jak můžete v jednotlivých složkách Galerie vidět, přidala jsem už poměrně hodně fotek jak z filmu, z natáčení, s herci a nebo s postavami, ale to zdaleka není všechno. Doma mám staženo kolem 1450 fotek a ty sem chci všechny v průběhu času nacpat. A kde je všechny lovím? Kde se dá, hlavně pak přes Google, Yahoo, proklikávání se stránkami s PP a mnohokrát přispěla dobrá náhoda. :o)
Na co však nesmím zapomenout: ankety! Prozatímní výsledky jsou takové:
Oblíbenost blogu……. …80% hlasovalo, že blog se jim moc líbí
Nejoblíbenější postava….1)Legolas 2)Aragorn 3)Pipin
Nesympatičtější herec…..1)Orlando Bloom 2)Viggo Mortensen 3)Elijah Wood
Nejoblíbenější knížka…...1)Návrat Krále 2)Hobit 3)Dvě Věže
Nejoblíbenější místo…….1)Kraj + Roklinka 2)Minas Tirith 3)Edoras + Lothlorien
Zhodnotila jsem, co jsem chtěla a teď by se hodilo alespoň trošičku nastínit moje plány na další rok.
1)Kompletuju učebku Qenijštiny, sice to jde velice pomalu, protože mám xy zdrojů, ale v příštím roce by mělo dojít k začátku výuky. Zatím se můžete učit slovíčka. :o)
2)Přišla jsem na příčinu nefunkčnosti videa - špatný formát! Budu se snažit hledat videa taková, která by šla bez problému přehrát a pro jistotu vždy přidám odkaz…
3)Rubriky Natáčení a Herci budou teďka více frekventované, protože jsem sehnala zajímavé informace a články, těšte se! :o)
Myslím, že výroční komentování se mě docela povedlo a nezbývá mi nic jiného, než poděkovat všem, kteří mi s blogem pomohli, všem stránkám, ze kterých jsem stáhla obrázky a informace a hlavně vám, kteří jste sem přišli a doufám, že to nebylo naposled.
*Tak všechno nejlepší! *
Namarië, vaše Jíťa a Ernil-i-pheriannath

Česko - Quenijský slovník C

18. června 2007 v 18:05 | Jíťa |  Česko - Quenijský slovník
ČESKO - QUENIJSKÝ SLOVNÍKC
Cassiopeia - Wilwarin
celé - aqua
celek, všechno - ilúvë
celý - ilqua, ilqa; quanta
cesmína - ercassä
cesta - mallë, pl. maller, tië, pl. tier
cestovat - lelya-, linna- min. č. lendë
cín - latúcen
cínový - latúcenda
cit, cítění (mužské) - hanu
citát - eques, pl. equessi
cítit (vůni/zápach) - holta-
cítit odpor z něčeho - feuya-
co - ma
co? - mannat?
co je - mana
ctitel - melindo
ctitelka - melindë
cuknout - rihta-

Legolasův tajný deník ze Dvou Věží

11. června 2007 v 6:01 | Jíťa |  Tajné deníky ze Dvou Věží
LEGOLASŮV TAJNÝ DENÍK ZE DVOU VĚŽÍ
Den jedna: Hurá!

Den dva: Běhám rád!

Den tři: Vypadám dobře, když běžím!

Den čtyři: Vypadám dobře, i když jenom stojím. Běh přes Jízdní Marku je dobrý na kondičku. Vsadím se, že se mi zpevnil zadek. Jestli to ještě vůbec jde.

Den šest: Dívá se mi Gimli na zadek?

Den sedm: Proto pořád zůstává pozadu.

Den osm: To byly nervy, když jsme potkali Eomera. Vypadalo to, že by mohl být hezčí než já, dokud si nesundal přílbu. Naštěstí
vypadá jako mravenečník. Vyjel na Gimliho, ale hned jsem ho usadil. Nikdo si nebude vyskakovat na mého trpaslíka.
Pořád jsem nejhezčí.

Den devět: Hromada mrtvých skřetů, ze které se kouří - nic pěkného. Aragorn se předváděl a pořád mlel o hobitech, co tam leželi spoutaní. Nechápu proč si myslí, že záleží na nějakých kudrnatých hobitech.
Pořád nejhezčí.

Den deset: Otrava! Fangorn. To plesnivé mokro tady mi nedělá dobře na pleť.
Pořád nejhezčí, ale tak nějak lepkavě a nemytě.

Den jedenáct: Narazili jsme na Gandalfa, který je teď celý zářivě bílý. Ptal jsem se ho: "Komu ho musíš vykouřit, abys dostal poslední láhev bělidla ve Středozemi?" Gandlaf řekl: "Balrogovi." Tak to nestojí za to
I když, rozmyslím si to ještě. Začíná to být všechno vidět.
Pořád nejhezčí, ale jestli to takhle půjde dál, jak dlouho ještě?

Den dvanáct: Řekl jsem si Gandalfovi o Balrogovo číslo. Gandalf řekl, že mu nemůžu volat. Řekl jsem mu, ať nežárlí a nepřivlastňuje si ho. Řekl že v tom to není, ale že Balroga minulý týden zabil.
Poznámka: Nikdy nechoď na rande s Gandalfem!

Den patnáct: Dorazili jsme do Edorasu. Velice naštvaný. Obávám se, že Eowyn je hezčí než já. To je překvapení, protože štítonošky bývají obvykle mohutnější a hruškovitější.
Nejsem nejhezčí! To je zlé.

Den devatenáct: Aragorn se postavil Theodenovi. Aragorn je tak mužný. Naskakuje mi z toho husí kůže.

Den dvacet: Ten čepec je příšerný. Ani zdaleka nejsem nejhezčí. Uvažuju o sebevraždě.

Den dvacet sedm: Aragorn je pryč s vlky ze Železného pasu. Proti - zůstal tady ten ošklivý náhrdelník. Pro - nemusím nosit ten čepec.
Zase jsem hezký.
Den dvacet osm: Aragorn se vrátil. Evidentně ten pád z útesu nebyl tak nebezpečný, jak se zdálo. Řekl jsem mu, aby mě povalil a pořádně mi to udělal, ale on mě jenom chlapsky poplácal po rameni a řekl: "Jo, někdy to může bolet, ale něčím si to namaž."
Aragorn je normální břídil, fakt.

Den dvacet devět: Bitva v Helmově žlebu nechutná. Jakoby nestačilo, že hrozí smrt v rukou páchnoucích skřetů v jakémsi zapadákově, ale nakonec nás musí zachraňovat absolutně nelogicky Haldir.
Má to tu výhodu, že Eowyn trčí v zatuchlé jeskyni. Třeba dostane ekzém. Pak budu navždycky nejhezčí.

Den třicet: Je po bitvě. Gandalf jako vždycky přijel efektně na poslední chvíli. Naděje na nějakou pobitevní rychlovku jsou v prachu, Aragorn fňuká nad pohlednicí od Faramira. Žárlí na něho kvůli Tomu, kdo nese Prsten. Řekl jsem mu, že Sam Faramira zabije, jestli si něco zkusí, ale Aragornovi to náladu moc nezvedlo.
Je to blbec. Eomer má zajímavé narážky. Zkusím to a uvidíme, jestli je pravda, co se říká o mužích z Jízdní Marky.
Ještě nikdo nevyzvedl Eowyn z té jeskyně. Ještě pořád zdaleka nejhezčí!!

Fotky ze Středozemě - Roklinka

4. června 2007 v 2:07 | Jíťa |  Fotky ze Středozemě
FOTKY ZE STŘEDOZEMĚ - ROKLINKA
Mára rë, milí návštěvníci!
Nechala jsem se inspirovat jedním komentářem a tak se v dnešním článku o místech Středozemě podíváme do sídla Elronda Půlelfa a Arwen Undómiel; do Roklinky, elfsky Imladris, sídlo nejen elfů, ale také jejich mourosti a vzdělanosti, kam odešel Bilbo Pytlík dopsat svou knihu. Pokochejte se tedy a příště se podíváme tam, kam byste chtěli vy - napište to do komentářů...
Namarië! Jíťa :o)

Červnový Gulášek

1. června 2007 v 4:04 | Jíťa |  Prstenovské Gulášky
ČERVNOVÝ GULÁŠEK
Mára rë, milí příchozí! :o)
Je zde další měsíc, tentokrát už první letní. Jak jste si jistě všimli, změnila jsem vzhled, dufám, že se vám líbí a že alespoň trošku navozuje letní atmosféru. Mám pro vás pár věciček, které stojí za řeč nejen o PP. Tak příjemné čtení!
Namarië! Jíťa :o)
  • HÚRINOVY DĚTI
Nová knížka J. R. R. Tolkiena je přeložená od paní Stanislavy Pošustové (doufám, že se nepletu) a právě dneska, 1. 6. 2007 se začne prodávat. Vypráví se zde příběh o Túrinu Turambarovi a boji s Melkorem. Cena by podle všeho měla být 289 Kč.
Ilustrace z knihy Húrinovy děti
Ilustrace z knihy Húrinovy děti
  • NAROZENINY TENTO MĚSÍC
Nadcházející měsíc bude na PP narozeniny trochu skoupý. Své 35. narozeniny oslaví 7. 6. Karl Urban, představitel Éomera Rohanského. Liv Tyler bude 1. 7. kulatých 30 let. A ještě na jednoho oslavence nesmím zapomenout - tenhle blog oslaví 20. 6. první narozky! Všem gratuluju!
  • ZPRÁVA AUTOROVI
Prosím vás, abyste, když využijete tuhle možnost mi napsat, nezapomněli přidat e-mailovou adresu, abych vám mohla popřípadě odepsat!!!
  • VIDEA
Určitě jste zmerčili první video, které jsem minulý měsíc zveřejnila. Ovšem, nějako nefunguje, a já nevím, čím to je, ať zkouším, co zkouším, nechce se tomu rozeběhnout. Omlouvám se za to a budu dál zkoušet všechno možné, abyste se na to moc hezké video i na další mohli mrknout.